Porty, logistyka

Do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec Almi Explorer z blisko 100 tys. ton ropy naftowej WTI z USA, która zostanie skierowana do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Surowiec trafi tam rurociągiem, po wyładunku w Naftoporcie.

"Jest to pierwszy ładunek ropy naftowej, który trafił do Polski ze Stanów Zjednoczonych po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca" - poinformował we wtorek PKN Orlen.

Jak przypomniał płocki koncern, zakaz eksportu ropy naftowej w USA został wprowadzony w latach 70-tych XX wieku w efekcie kryzysu naftowego i embarga OPEC wobec państw zachodnich, a został zniesiony przez amerykańską administrację w 2015 r., m.in. w związku ze znaczącym wzrostem zasobów dzięki wydobyciu surowca z formacji wcześniej niedostępnych, jak np. skały łupkowe.

PKN Orlen zaznaczył, że tankowiec, który dostarczył z USA ropę naftową dla tej spółki wypłynął z portu w Houston 8 października - rejs do Polski trwał trzy tygodnie.

"Ładunek ropy zostanie wyładowany w gdańskim Naftoporcie, a następnie przetłoczony rurociągiem do rafinerii w Płocku" - wyjaśnił PKN Orlen. Spółka zwróciła uwagę, że ropa naftowa WTI - West Texas Intermediate to lekki gatunek tego surowca, o relatywnie niskiej gęstości i niskiej zawartości siarki, pochodzący z południowo-zachodniej części USA. "Dzięki dobrym parametrom gęstości i zawartości siarki w procesie destylacji uzyskuje się z niej dużą ilość benzyn i oleju napędowego" - zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił, że transakcja na dostawę ropy naftowej z USA wpisuje się w strategię tej spółki, która zakłada m.in. "optymalizację procesu zakupowego i uzupełnianie kontraktów długoterminowych kontraktami spotowymi (doraźnymi - PAP) zawieranymi na korzystnych warunkach".

"Stany Zjednoczone są kolejnym krajem, z którego surowiec trafi do rafinerii koncernu" - przypomniał PKN Orlen. Spółka przypomniała, że oprócz ropy pochodzącej z umów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG oraz Saudi Arabian Oil Company, rafinerie jej grupy kapitałowej przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iranu, Iraku, Azerbejdżanu, a także Kazachstanu, Nigerii i Norwegii.

W grudniu 2016 r. PKN Orlen kupił 1 mln baryłek ropy typu Iranian Light. Ładunek surowca był przeznaczony do rafinerii spółki w Płocku. Jak podkreślił wówczas PKN Orlen, nawiązana współpraca z Irańską Narodową Kompanią Naftową jest elementem strategii płockiego koncernu, która "ma na celu budowę relacji handlowych z największymi producentami ropy na świecie oraz otwarcie na różne kierunki dostaw".

Wcześniej, na początku listopada 2016 r. PKN Orlen przedłużył na rok, do końca 2017 r., kontrakt na dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej - kontrakt, zawarty kilka miesięcy wcześniej, w maju, dotyczył dostaw surowca dla grupy kapitałowej płockiego koncernu z Saudi Aramco, jednego z największych koncernów wydobywczych na świecie. Umowa zakłada zaopatrzenie w surowiec na poziomie ok. 200 tys. ton miesięcznie, przy czym może on trafiać do przerobu w sześciu rafineriach grupy kapitałowej płockiego koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.

Pierwsza dostawa ropy naftowej z Saudi Aramco dla rafinerii PKN Orlen na podstawie umowy spot dotarła do portu w Gdańsku we wrześniu 2015 r. Było to 100 tys. ton surowca.

Z początkiem grudnia 2016 r. PKN Orlen zawarł z kolei aneks do umowy z Tatneft Europe z siedzibą w Szwajcarii - handlowym przedstawicielem rosyjskiej spółki Tatneft na dostawy ropy do czeskiej rafinerii w Litvinowie z grupy Unipetrolu, w którym płocki koncern posiada 62,99 proc. udziałów. Kontrakt dotyczy dostaw ropy REBCO w ilości od 1,62 mln ton do maksymalnie 3,96 mln ton od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2019 r.

Z końcem grudnia 2015 r. PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 26 mld zł. Dostawy są realizowane rurociągiem do rafinerii w Płocku od 1 lutego 2016 r. i mają potrwać do 31 stycznia 2019 r. Spółka posiada także opcję odbioru części dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu morskim w Butyndze na Litwie dla tamtejszej rafinerii Orlen Lietuva z grupy płockiego koncernu.

Oprócz aneksu do umowy z Rosneft Oil Company, PKN Orlen ma też kontrakt z Tatneft Europe zawarty także w grudniu 2015 r. Zgodnie z tym kontraktem dostawy ropy bezpośrednio do Płocka realizowane są od 1 stycznia 2016 r. i mają trwać do 31 grudnia 2018 r. Umowa przewiduje dostawę od 3,6 mln ton do 7,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 7,4 mld zł.

PKN Orlen, którego spółki grupy kapitałowej zarządzają rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie - o łącznej zdolności przerobowej 35,2 mln ton surowca - wielokrotnie podkreślał, że przyjęta tam struktura jego dostaw "umożliwi reagowanie na zmiany na rynku ropy i pozostawia przestrzeń do pozyskiwania surowca z alternatywnych kierunków".

Jak informował wcześniej PKN Orlen, koncern jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata.

mb/ je/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter