Offshore

Proponujemy polskim rybakom przebranżowienie się i zdobycie nowych umiejętności do pracy w morskiej energetyce wiatrowej. Tym samym stwarzamy im możliwość dalszej pracy na morzu, jednocześnie zapraszając do jednej z bardziej innowacyjnych i przyszłościowych gałęzi polskiej gospodarki – sektora zielonej energii - powiedział Robert Grzegorowski, Senior Manager Offshore Wind Poland w RWE Renewables.

W trakcie czterech tygodni szkolenia rybacy będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę techniczną w zakresie: pracy na wysokości, elektryki, mechaniki, instalacji i obsługi turbin wiatrowych, pierwszej pomocy oraz pracy na morzu z zachowaniem najwyższych standardów BHP. Poza aktywnościami nastawionymi na umiejętności manualne planowany jest intensywny kurs języka angielskiego, którego znajomość warunkuje swobodną pracę w środowisku międzynarodowym. Na zakończenie programu rybacy odwiedzą jedną z działających farm wiatrowych RWE i będą mieli okazję pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą.

O rosnącym zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych pracowników morskich farm wiatrowych mówi się od dawna. Już dziś nie brakuje głosów, że technicy, serwisanci, operatorzy CTV będą za kilka lat jednymi z najbardziej poszukiwanych profesji na polskim Wybrzeżu. Rybacy świetnie znają realia pracy na morzu, której poświęcają większość życia, stąd propozycja RWE skierowana właśnie do tej grupy zawodowej.

Problem z brakiem wykwalifikowanej kadry widoczny jest nie tylko w Polsce, ale również w skali globalnej. Dlatego już teraz należy rozpocząć działania, które z jednej strony poszerzą świadomość społeczeństwa o znaczeniu branży offshore i jednocześnie wskażą ścieżkę rozwoju dla osób, które chcą się przekwalifikować do pracy w sektorze zielonej energii – mówi Robert Grzegorowski, Senior Manager Offshore Wind Poland w RWE Renewables.

55 kilometrów od usteckiej plaży, na otwartym morzu, RWE buduje F.E.W. Baltic II. Firma stawia kolejne kroki w realizacji projektu, dzięki któremu powstanie jedna z pierwszych morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Po zakończeniu rozruchu, instalacja o mocy 350 megawatów (MW) będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby około 350.000 polskich gospodarstw domowych. Poprzez projekt F.E.W. Baltic II RWE znacząco przyczyni się również do rozwoju lokalnej gospodarki. W usteckim porcie powstanie baza operacyjno-serwisowa. Będą tam cumować statki transferowe załogi (CTV), a podczas budowy i trwającej kilkadziesiąt lat eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, RWE zamierza blisko współpracować na różnych polach z lokalnymi przedsiębiorcami. RWE pragnie także dalej rozszerzać portfel morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku, dlatego też zamierza tworzyć kompleksowe zaplecze kadrowo-logistyczne.

Program, który został przygotowany przez firmę szkoleniową windhunter academy jest zgodny z międzynarodowymi standardami Global Wind Organisation oraz polskimi kwalifikacjami Urzędu Dozoru Technicznego czy Stowarzyszenia Mechaników i Inżynierów Polskich. Uprawnienia te są uznawane na całym świecie i pozwalają znaleźć zatrudnienie w Polsce oraz poza jej granicami – Karolina Jastrzębska, Dyrektor Zarządzająca windhunter academy.

Program przebranżowienia startuje w lutym 2023, a rekrutacja chętnych do pracy w morskiej energetyce wiatrowej rybaków rozpocznie się już na początku grudnia 2022.

rel (RWE Renewables)

-1 to musi pier...
A konsumentów ryb w co RWE zamierza przekształcić?
01 grudzień 2022 : 18:17 kristof jestry | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter