Offshore

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze, jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii dzięki przejęciu Grupy Lotos oraz PGNiG - poinformował PKN Orlen we wtorek.

Prawo norweskie mówi, że musimy prowadzić działalność w Norwegii w ramach jednego podmiotu - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom dyrektor do spraw inwestycji kapitałowych w PKN Orlen Robert Śleszyński.

Dodał, że to "kwestia pół roku, żeby doprowadzić do scalenia". Koncesje wydobywcze na Szelfie Norweskim posiadają zarówno Grupa Lotos jak i PGNiG - firmy przejęte w tym roku przez Orlen.

Śleszyński wskazał, że obecnie Orlen analizuje z perspektywy skonsolidowanej grupy aplikacje spółek o nowe koncesje na szelfie norweskim.

Te wnioski są absolutnie uzupełniające. Co więcej, w ramach dzisiejszej dyskusji, szczegółów nie ujawnię, to Lotos zgłosił też bardzo atrakcyjny projekt rozwoju tego, co ma we współpracy z partnerem, na który już PGNiG Upstream Norway mógł popatrzeć i ocenić - powiedział Śleszyński.

Przyznał, że synergie już są realizowane.

Potencjał współpracy aktywów w Norwegii jest. W okolicach połowy roku będzie to skonsolidowane. Jest ileś implikacji podatkowych, nie chcę komentować szczegółów, bo jesteśmy jeszcze przed analizami podatkowymi. Raczej będziemy to łączyć. Nie ma co ukrywać - PGNiG Upstream Norway jest dużo większy, dużo bardziej aktywny, dużo bardziej doświadczony, więc rolę lidera widzimy w tej spółce - wskazał Śleszyński.

PGNiG Upstream Norway AS (PUN) informuje, że jest spółką naftowo-gazową z siedzibą główną w Stavanger w Norwegii. Jedynym właścicielem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, przejęte przez PKN Orlen.

W 2021 roku PUN nabył i połączył się z INEOS E&P Norge AS, co umożliwiło dostęp PGNiG do znacznych ilości gazu dla Baltic Pipe.

PUN jest partnerem nieoperacyjnym na trzynastu złożach eksploatacyjnych: Ormen Lange, Skarv z Arfugl, Gina Krog, Duva, Kvitebjorn, Marulk, Alve, Arfugl Nord, Vale, Skogul, Vilje, Morvin i Valemon oraz w siedmiu odkryciach w fazie rozwojowej (Tommeliten Alpha, King Lear, Orn, Shrek, Gjok, Alve North i Cape Vulture), których rozwój planowany jest na nadchodzące lata. Na początek 2022 r. PGNiG posiada rekordową liczbę 61 koncesji.

Działalność poszukiwawczo - wydobywcza Grupy Lotos w Norwegii realizowana jest za pośrednictwem spółki zależnej LOTOS Exploration & Production Norge AS (LOTOS Norge), z siedzibą w Stavanger.

Na koniec 1 kw. 2022 roku spółka LOTOS Norge była udziałowcem 34 koncesji na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie złóż węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W stosunku do stanu na koniec 2021 roku liczba koncesji wzrosła o 4 nowe koncesje pozyskane w ramach rundy koncesyjnej APA 2021 (ang. Awards in Predefined Areas). Trzy koncesje zlokalizowane są w obszarze realizowanego projektu NOAKA, gdzie LOTOS będzie współpracował z AkerBP. Jedna koncesja, gdzie LOTOS będzie prowadził działania wspólnie z PGNiG, znajduje się w części Morza Północnego, gdzie dotychczas spółka nie prowadziła aktywnych poszukiwań i wydobycia węglowodorów. 

autorka: Anna Bytniewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter