Offshore

Do wybudowania morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku w pożądanej wielkości potrzebujemy przyspieszenia działań regulacyjnych, administracyjnych, projektowych i inwestorskich - wskazywał Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.

W celu przedyskutowania kluczowych aspektów związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) zorganizowało konferencję Offshore Wind Poland.

Widać energetyczną atmosferę, wiemy, że energetyka wiatrowa to energia wolności, a nasze wysiłki przybliżają Polskę do niezależności energetycznej – mówił, otwierając konferencję, Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - Morska energetyka wiatrowa rozwija się najmocniej ze wszystkich odnawialnych źródeł energii. Morska energetyka wiatrowa staje się racją stanu – przekonywał.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w przemówieniu inauguracyjnym zauważył, że warunki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku są bardzo dobre.

Wiatraki na Bałtyku to wielkie infrastrukturalne inwestycje, tak jak autostrady, stadiony. Wymagające długotrwałych przygotowań – mówił Ireneusz Zyska.

Podczas konferencji odbyła się premiera raportu, opracowanego na zlecenie PSEW, pt. „Potencjał Morskiej Energetyki Na Bałtyku”. Wynika z niego, że Bałtyk w perspektywie 2040 r. może dostarczać nawet 90 GW energii.

Eksperci wskazali w raporcie 20 nowych, potencjalnych obszarów pod morskie farmy wiatrowe. Zagospodarowanie całości może zabezpieczyć nawet 60 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię. Dużo, ale wiemy, co zrobić z nadmiarem, mamy przecież przyjętą strategię wodorową – informował Janusz Gajowiecki.

Aby tak się stało, niezbędna jest nowelizacja strategii energetycznej kraju, zmiana planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, dalsze regulacje prawne i uproszczenia administracyjne.

Wiele już zostało zrobione, ale mamy stan wojny, więc ważne jest przyspieszenie dekarbonizacji gospodarki i uniezależnienie się energetyczne od Rosji. Europa i świat przyspieszają z projektami OZE. Powstaje presja na inwestorów, zerwane są łańcuchy dostaw, a producenci urządzeń nie nadążają z dostawami. Aby zrealizować projekty, potrzebujemy przyspieszenia wszelkich działań – przekonywał Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podczas debaty „Jak wykorzystać potencjał polskich obszarów morskich i pobudzić rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce?”

Michał J. Kołodziejczyk zauważył, że w Wielkiej Brytanii 60 proc. projektów morskich elektrowni wiatrowych jest realizowanych przez międzynarodowe firmy spoza Wielkiej Brytanii, często działające z innymi podmiotami w formule joint venture.

To dobry model także dla Polski. Krajowi wspólnicy znają lokalne procedury, a międzynarodowi gracze wnoszą technologię – informował.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4713 4.5617
EUR 4.6419 4.7357
CHF 4.715 4.8102
GBP 5.4019 5.5111

Newsletter