Offshore

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryte zostało nowe złoże gazu ziemnego - poinformowało w poniedziałek cypryjskie ministerstwo energii. Odkryte pokłady zawierają prawie 80 mld metrów sześc. tego węglowodoru.

Ministerstwo podało w komunikacie, że odkrycia dokonało włosko-francuskie konsorcjum Eni-Total, a złoże zlokalizowano dzięki odwiertowi Cronos-1 w Bloku 6, wykonanemu 160 km od wybrzeża Cypru na akwenie o głebokości 2287 m, w wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju. Operatorem bloku (obszaru licencji) jest Eni Cyprus, z udziałem 50 proc. i TotalEnergies jako partnerem.

To już drugie gazowe złoże, odkryte w tych rejonach przez Eni-Total. Poprzednie, nazwane Calypso, zostało odkryte w 2018 roku, ale do tej opory nie wiadomo dokładnie, jak dużo gazu tam się znajduje.

Nowe odkrycie "może odblokować dodatkowy potencjał w tym obszarze i jest częścią skutecznych wysiłków firmy, aby zapewnić dalsze dostawy gazu do Europy" - napisała firma Eni w oświadczeniu.

W sumie na wodach Cypru zlokalizowano już cztery złoża gazu ziemnego. Wcześniej podobnego odkrycia dokonały ExxonMobil wraz z Qatar Petroleum (złoże szacowane na 141 - 226 mld metrów sześc.) oraz Chevron wraz z Schellem i izraelską firmą NewMed Energy (ok. 115 mld metrów sześc.).

Ministerstwo energii Cypru poinformowało, że statek wiertniczy konsorcjum Eni-Total Tungsten Explorer został przeniesiony do nowego odwiertu, aby "ocenić zasoby gazu z większą precyzją".

Cypryjski rząd podkreślił w swoim komunikacie, że inwazja Rosji na Ukrainę dała dodatkowy impuls do poszukiwania alternatywnych źródeł paliw, zwłaszcza po tym, gdy Unia Europejska potwierdziła, że gaz ziemny może pełnić rolę paliwa pomostowego do 2050 r. w ramach przechodzenia UE na czystszą energię.

Szefowa resortu Natasa Pilides powiedziała, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla dostaw cypryjskiego gazu na rynki europejskie pozostaje przesyłanie go rurociągiem do egipskich zakładów skraplania, a następnie transportowanie statkami. 

Mapka: TotalEnergies, oprac.: PBS 

 

 

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter