Offshore

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia poszukiwawczych odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.

Nowy statek nosi nazwę Abdülhamid Han (nr IMO 9705093; rok budowy 2022; GT 66 429; nośność 61 450 t). Został pierwotnie zamówiony przez Vantage Drilling i budowany jako West Cobalt, potem zamówienie statku (w południowo-koreańskiej Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering), który miał się już nazywać Cobalt Explorer przejął norweski Seadrill. Ten jednak, przeżywający problemy finansowe, nie odebrał go ze stoczni, statek został odkupiony od niej przez państwowy turecki koncern naftowo-gazowy Turkiye Petrolleri.

Statek może wykonywać odwierty o głębokości / długości do 12 200 m na wodach o głębokości do 3600 m. 

Erdogan oznajmił, że odwierty złóż będą prowadzone w obrębie suwerennego terytorium Turcji i "nie potrzeby, by prosić kogokolwiek o pozwolenie" na te prace.

Turcja już kilka lat wcześniej rozpoczęła odwierty w pobliżu wybrzeży Cypru, za co w 2019 roku Unia Europejska ukarała ją sankcjami. W 2020 roku Ankara wysłała na sporne wody statek badawczy mający prowadzić kolejne odwierty, co niemal doprowadziło do zbrojnego konfliktu między Turcją i Grecją - przypomina Reuters.

Turcja i Grecja od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim. Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji złóż naftowych i gazowych pod wodami terytorialnymi Grecji i Cypru, gdzie - zdaniem Turcji - granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock pod koniec lipca złożyła wizytę w Atenach i Ankarze, by załagodzić ten spór, jednak Turcja oskarżyła ją o brak bezstronności.

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Recep Erdogan / Twitter; Rząd Turcji; Turkiye Petrolleri

Statek wiertniczy Abdülhamid Han
Statek wiertniczy Abdülhamid Han
Statek wiertniczy Abdülhamid Han
Statek wiertniczy Abdülhamid Han
Statek wiertniczy Abdülhamid Han
Statek wiertniczy Abdülhamid Han
Recep Erdogan na statku wiertniczym Abdülhamid Han
Recep Erdogan w śmigłowcu, który zaraz wyląduje na pokładzie śmigłowcowym na statku wiertniczym Abdülhamid Han
Recep Erdogan na mostku statku wiertniczego Abdülhamid Han
Statek wiertniczy Abdülhamid HanStatek wiertniczy Abdülhamid HanStatek wiertniczy Abdülhamid HanStatek wiertniczy Abdülhamid HanStatek wiertniczy Abdülhamid HanStatek wiertniczy Abdülhamid HanRecep Erdogan na statku wiertniczym Abdülhamid HanRecep Erdogan w śmigłowcu, który zaraz wyląduje na pokładzie śmigłowcowym na statku wiertniczym Abdülhamid HanRecep Erdogan na mostku statku wiertniczego Abdülhamid Han

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter