Offshore

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej po raz piąty uruchomił studia podyplomowe na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa. Dotychczas ukończyło je niespełna 200 osób, którzy pracują dziś z powodzeniem w branży offshore. – Studia są niezwykle przyszłościowe, a morska energetyka wiatrowa to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi w zakresie energii odnawialnej – mówi Wojciech Skoczylas, Sales and Development HV Director w Tele-Fonika Kable i absolwent studiów na PG.

Zajęcia na Politechnice Gdańskiej, adresowane do absolwentów studiów wyższych, odbywają się we współpracy oraz pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Poziom kształcenia na Politechnice Gdańskiej jest na bardzo wysokim poziomie, a wykładowcy i organizatorzy wykazują niezwykle obszerną wiedzę i doświadczeniem w tym zakresie – mówi Wojciech Skoczylas. – W branży offshore pracuję od 2008 roku, byłem odpowiedzialny m.in. za dostarczanie kabli z polskiej firmy na największe morskie farmy wiatrowe na świecie. Studia pozwoliły mi znacznie pogłębić posiadaną już wiedzę, poszerzyć zagadnienia z zakresu wymaganych pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych oraz zapoznać się z nowościami w tej najprężniej rozwijającej się na świecie technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

W 2008 roku, gdy wykorzystywano turbiny o mocy 3,6 MW, my dostarczaliśmy już kable do turbin o mocy 9,5 MW. W tej chwili pracujemy nad projektami, których moc turbiny wyniesie nawet 14 MW. W związku ze zwiększeniem mocy, zmienia się cała infrastruktura i technologia morskiej farmy wiatrowej. Trzeba być cały czas na bieżąco. W najbliższej przyszłości moc turbin wynosić będzie 15 MW, a w dalszej perspektywie 20 MW – dodaje.

Powodów, dla których warto wybrać tę specjalność, jest wiele, ale - jak zaznacza Skoczylas - absolwenci kierunku z pewnością nie będą mieli problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Morska energetyka wiatrowa to bowiem bardzo perspektywiczna gałąź przemysłu.

Studia pozwolą słuchaczom uzyskać niezbędną wiedzę, którą z powodzeniem wykorzystają w pracy. Poza tym branża potrzebuje i będzie potrzebować także w przyszłości specjalistów. Obecnie na rynku nie mamy takich, których drogę do kariery wspierałaby uczelnia techniczna.

Tele-Fonika Kable gotowa jest dostarczać kable na polski rynek offshore. Już teraz jest liderem array cables, czyli kabli łączących turbiny oraz tych przy łączeniu lądowym wysokiego napięcia. Firma ściśle współpracuje z Politechniką Gdańską.

W każdym semestrze organizujemy dwudniową wizytę studyjną w fabryce w Bydgoszczy. Celem spotkania jest jej prezentacja oraz przybliżenie słuchaczom procesu produkcji kabli – mówi Wojciech Skoczylas.

Harmonogram studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa obejmuje 10 do 12 zjazdów, przez dwa semestry.

To jednak nie jest jedyna możliwość, jaką oferuje potencjalnym studentom Politechnika Gdańska w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa powstała również specjalność Projektowanie i Budowa Morskich Systemów Energetycznych. Jest prowadzona przy współpracy pracowników naukowych i specjalistów z zakresu energetyki wiatrowej z Politechniki Gdańskiej, Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (Danish Technical University – DTU), Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP-PAN), a także PGE Baltica, która pełni funkcję nie tylko partnera przemysłowego, lecz także jest patronem specjalności. W ramach współpracy planowane są m. in. stypendia dla najlepszych studentów (w wysokości 2500 zł miesięcznie), staże przemysłowe w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe PGE.

Na uczelni funkcjonuje również Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, które skupia wybitnych specjalistów związanych z branżą offshore i dysponuje wyspecjalizowaną bazą laboratoryjną, umożliwiającą identyfikację i rozwiązywanie wielu problemów technicznych oraz organizacyjnych w zakresie budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych.

Agnieszka Latarska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter