Offshore

PGE Baltica rozpoczęła pomiary zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich akwenów, na których powstanie morska farma wiatrowa Baltica 1. Do zebrania odpowiednich danych posłuży specjalna boja pomiarowa. Właśnie zainstalowano ją kilkadziesiąt kilometrów od linii brzegowej Władysławowa.

Boja pomiarowa to mała elektrownia wyposażona m.in. w ponad dwadzieścia paneli słonecznych, trzy niewielkie turbiny wiatrowe i zapasowe ogniowo paliwowe zasilane metanolem.

To w pełni samowystarczalne urządzenie, które może produkować energię na swoje potrzeby. Zasilanie jest bardzo istotne. Musimy mieć stałą łączność, aby móc odbierać dane, i pewność, że boja znajduje się w ustalonej lokalizacji – tłumaczy Wojciech Bućko, starszy kierownik ds. analityki i optymalizacji morskich farm wiatrowych w PGE Baltica.

Boja, zanim trafiła do Polski, u wybrzeży Wielkiej Brytanii przeszła intensywną walidację. Stamtąd trafiła do Hiszpanii, gdzie przygotowano ją na kolejne dwa lata pomiarów, a z Hiszpanii, transportem kołowym już do Władysławowa. Przed jej wodowaniem, sprawdzono wszystkie systemy, zainstalowano wspomniane źródła zasilania, a także przetestowano i skonfigurowano czujniki pomiarowe. Następnie boja trafiła do wody celem sprawdzenia jej pływalności.

Pod koniec maja holownik Noorpower za pomocą własnego dźwigu zabrał ją na pokład i przetransportował 80 km od linii brzegowej, na północ od Władysławowa. Operacja transportu i wodowania trwała około ośmiu godzin.

Aby uzyskać zbalansowany sezonowo zestaw danych, minimalny okres pomiarowy powinien trwać około roku. Nasza boja pozostanie tam przez dwa lata, aby zebrany zestaw danych był jeszcze bardziej reprezentatywny dla badanego obszaru – dodaje Wojciech Bućko.

Dzięki technologii LiDAR (Light Detection and Ranging) zostaną zbadane m.in. prędkość i kierunki wiatru na różnych wysokościach n.p.m. (od około 30 m do 230 m), wilgotność powietrza, temperatura, opady i ciśnienie.

Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwolą także zmierzyć zafalowanie, czyli wysokość i częstotliwość fal na akwenie, a także poziom zasolenia wody.

Dane z boi pomiarowej otrzymujemy na bieżąco. Są one przesyłane do nas drogą satelitarną, więc z każdym dniem nasz stan wiedzy się powiększa. Na koniec oczywiście dane zostaną także odpowiednio zabezpieczone – wyjaśnia.

Po zakończeniu pomiarów boja trafi z powrotem do hiszpańskiej firmy EOLOS Floating Lidar Solutions, do którego należy.

Dane, które uzyskamy dzięki pomiarom, pozwolą nam usprawnić cały proces projektowania. Poznamy przede wszystkim produktywność farmy, informacje o zafalowaniu posłużą do zaprojektowania odpowiednio mocnego i wytrzymałego fundamentu, a na podstawie danych wiatrowych dowiemy się, ile dokładnie energii będzie w stanie produkować. Dzięki pomiarom otrzymamy także odpowiedź na pytanie, jak często będziemy mogli wykonywać różnego rodzaju operacje podczas budowy i eksploatacji, które mają swoje ograniczenia z uwagi na warunki pogodowe - zaznacza Wojciech Bućko z PGE Baltica.

Wyniki pomiarów stanowić będą bezcenną wiedzę dla kolejnych etapów rozwoju projektu Baltica 1. Po ich zakończeniu wystartują bardziej szczegółowe procesy planowania, czyli m.in. definiowanie układu turbin i ich modelu oraz projektowanie fundamentów, pod warunkiem że zostaną już wykonane wymagane badania geotechniczne i geofizyczne.

Baltica 1 jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez PGE projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W tej dekadzie mają rozpocząć wytwarzanie energii morskie elektrownie Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Z kolei morska elektrownia wiatrowa Baltica 1 przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc zainstalowana wyniesie ok. 1 GW.

Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.

Agnieszka Latarska

Fot.: mat. pras. PGE Baltica

Na zdjęciu poniżej Wojciech Bućko, starszy kierownik ds. analityki i optymalizacji morskich farm wiatrowych w PGE Baltica

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter