Offshore

Prawie 800 uczestników – przedstawicieli potencjalnych dostawców, podwykonawców i innych podmiotów zainteresowanych współpracą przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – wzięło udział w specjalnym wirtualnym wydarzeniu zorganizowanym przez PGE i Ørsted.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, który przedstawił bieżące projekty w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i ambicje Grupy PGE w obszarze offshore wind do 2040 roku. Obecnie PGE realizuje projekty Baltica 2 i Baltica 3, których łączna moc wytwórcza do końca dekady ma osiągnąć ok. 2,5 GW. Po 2030 roku uruchomiona zostanie Baltica 1 o mocy ok. 1 GW.

Nie ustajemy w staraniu o pozyskiwanie kolejnych obszarów lokalizacyjnych pod przyszłe projekty morskiej energetyki wiatrowej. Na ten moment złożyliśmy osiem wniosków lokalizacyjnych, które czekają na decyzję Ministerstwa Infrastruktury. Naszą ambicją jest uzyskanie do 2040 roku przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore na Bałtyku. Do tego czasu łączna moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych osiągnie 11 GW, co wynika z Polityki Energetycznej 2040. To oznacza, że połowa mocy z morskich farm wiatrowych na Bałtyku będzie w 2040 roku generowana z instalacji PGE – mówił prezes zarządu PGE.

O harmonogramie prac przy budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica mówił m.in. Piotr Dziubałtowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGE Baltica.

W 2020 roku uzyskaliśmy decyzję środowiskową. W 2021 roku wskutek bardzo ciężkiej i wytężonej pracy naszych wspólnych zespołów, złożyliśmy wniosek o wsparcie, wynikający z regulacji systemu wsparcia. Na 2023 roku zakładamy uzyskanie pozwolenia na budowę – mówił.

Jak dodał, w 2025 roku rozpocznie się proces instalacji na morzu, na 2026 zaplanowano tzw. first power, czyli podanie napięcia z pierwszych zainstalowanych turbin, a w 2027 roku nastąpi przekazanie do eksploatacji – czyli komercyjne użytkowanie. Wiceprezes ds. operacyjnych PGE Baltica mówił także o rozstrzygnięciu najważniejszych przetargów w ramach przedsięwzięcia w najbliższych miesiącach. Dla części lądowej jest to ogłoszone w marcu postępowanie na głównego wykonawcę całości instalacji związanej z wyprowadzeniem mocy.

Formalne aspekty postępowań zakupowych prowadzonych w ramach spółki joint venture, jaką PGE tworzy z Ørsted, przedstawił Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. Była też mowa o narzędziach i zasadach stosowanych w procesie zakupowym, w tym dostępie do portali zakupowych obu partnerów inwestycji – PGE i Ørsted.

Na koniec padły odpowiedzi na pytania najczęściej pojawiające się w formularzach rejestracyjnych na wydarzenie. Retransmisję całości będzie można obejrzeć w maju na stronie.

AL

Fot.: mat. pras. / PGE Baltica

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter