Offshore

Do końca I kw. 2022 r. rząd planuje zmodyfikować uchwałę ws. terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, przenosząc jego lokalizację z portu w Gdyni do portu w Gdańsku - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zgodnie z wpisem do Wykazu, z wnioskiem o zmianę uchwały rządu z 30 lipca 2021 r. w sprawie terminala instalacyjnego dla offshore wind do Ministra Infrastruktury wystąpił Minister Aktywów Państwowych. Chodzi o uznanie Portu Gdańsk jako lokalizacji terminala instalacyjnego, który ma powstać w nowym terminie - do 1 czerwca 2025 r.

Jak uzasadniło Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), za zmianą lokalizacji przemawiają uzgodnienia poczynione ze spółkami Skarbu Państwa (PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. i PKN ORLEN S.A., ich spółki zależne oraz spółki pośrednio nadzorowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów - red.), które mają realizować ok. 60 proc. inwestycji w offshore wind, a które wskazały port w Gdańsku jako spełniający wszystkie kryteria inwestorów.

Zgodnie z wpisem do Wykazu, MAP planuje utworzyć terminal w porcie zewnętrznym, tj. części portu powstałej w wyniku "zalądowienia", czyli przekształcenia akwenu w ląd.

Uchwała ma też przewidywać że rola Ministra Infrastruktury, jako ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej będzie polegała na monitorowaniu postępu prac na rzecz sprawnego wybudowania i wyposażenia terminala instalacyjnego w zakładanym terminie (tj. - jak wynika z informacji opublikowanej na stronie Kancelarii Premiera - do pierwszego czerwca 2025 roku, zgodnie z ustaleniami spółek nadzorowanych i pośrednio nadzorowanych przez Ministra Aktywów Państwowych oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów - red.).

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada powstanie na polskich wodach 9-11 GW mocy wiatrowych.

PAP, KPRM

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter