Offshore

Spółka Siemens Gamesa poinformowała wczoraj w komunikacie o podpisaniu dwóch Umów Preferowanego Dostawcy (Preferred Suppler Agreements) dla elektrowni wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III z firmami Equinor i Polenergia.

To pierwsze umowy tego rodzaju, ogłoszone na młodym polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej, które są także pierwszymi umowami warunkowymi dla morskiej turbiny wiatrowej SG 14-236 DD. Umowy warunkowe obejmują dostawę wiodących w swojej klasie morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD, a także ich serwis.

Bliźniacze inwestycje, położone na północ od najbardziej wysuniętego w tym kierunku punktu polskiego lądu stałego, mają wykorzystywać turbinę SG 14-236 DD do dostarczania energii dla dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.

Obie umowy, dotyczące mocy 720 MW są uzależnione od spełnienia zwyczajowych warunków, w tym ostatecznej decyzji inwestycyjnej i wymaganych pozwoleń, które są planowane na 2024 rok. Oczekuje się, że pierwsze dostawy energii przypadną w 2027 roku.

- Po raz kolejny Siemens Gamesa z radością stanie na czele rewolucji offshore, zapoczątkowując przygodę kolejnego kraju z morską energetyką wiatrową. Dzięki naszej najnowszej turbinie - SG 14-236 DD - będziemy mogli od samego początku dostarczyć Polsce sprawdzoną technologię i niezrównane doświadczenie. Pomożemy uwolnić moc wiatru, gdy kraj będzie dążył do osiągnięcia swoich imponujących celów w zakresie energii odnawialnej – podkreśla Marc Becker, dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit.

- Dzięki tej inwestycji o mocy 1,44 GW, Equinor i Polenergia zamanifestowały swoje pełne zaangażowanie w polski rynek morskiej energetyki wiatrowej i cały kraj. Siemens Gamesa cieszy się, że będzie mógł wnieść swoje doświadczenie, niezawodność i technologię, aby pomóc w realizacji tego celu. W naszym łańcuchu dostaw mamy już wielu polskich dostawców i jesteśmy podbudowani możliwościami, jakie pojawią się wraz z rozwojem branży w kraju – mówi z kolei Paweł Przybylski, dyrektor zarządzający Siemens Gamesa Polska.

Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III są kluczowym krokiem w dekarbonizacji sieci energetycznej w Polsce, a ich realizacja przebiega w bardzo szybkim tempie. Runda kontraktów różnicowych dająca wytwórcom energii prawo do tworzenia elektrowni wiatrowych została przyznana przez polski Urząd Regulacji Energetyki zaledwie dziewięć miesięcy temu w 2021 roku.

Polska postawiła sobie ambitny cel zapewnienia 5,9 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku i do 11 GW do 2040 roku w ramach planu przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego poprzez dekarbonizację wytwarzania energii.

GL, rel (Siemens Gamesa)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter