Offshore

Pojawiło się pierwsze zamówienie w polskiej morskiej energetyce wiatrowej na Instalację stacji elektroenergetycznej, o którym strony poinformowały 11 lutego. Dostawę podstacji i jej instalację zaplanowano na 2025 rok. Projekt o mocy 350 megawatów będzie mógł zasilić 350 000 gospodarstw domowych w ekologiczną energię elektryczną.

Sven Utermöhlen, dyrektor generalny działu offshore wind w RWE powiedział:

"Wybierając Chantiers de l'Atlantique, przekroczyliśmy kolejny kamień milowy na drodze do realizacji naszej pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych, wschodzących rynków offshore w Europie. Dzięki naszemu projektowi F.E.W. Baltic II znacząco przyczynimy się do transformacji Polski w kierunku zielonej energii i przyspieszymy rozwój lokalnego łańcucha dostaw."

RWE, jak określono w oficjalnym komunikacie frmy - "jedna z wiodących na świecie firm w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej", kontynuuje prace nad rozwojem F.E.W. Baltic II, jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych na polskim Morzu Bałtyckim.

RWE wybrało Atlantique Offshore Energy, jednostkę francuskiej grupy stoczniowej Chantiers de l'Atlantique zajmującą się energetyką morską, do zaprojektowania, zamówienia, budowy, instalacji i uruchomienia elektrycznej podstacji morskiej.

Z chwilą pełnego uruchomienia, farma wiatrowa o mocy 350 megawatów (MW) będzie w stanie wyprodukować ilość ekologicznej energii elektrycznej wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 350 000 polskich gospodarstw domowych.

Podstacja będzie gromadzić i eksportować energię wytworzoną przez morskie turbiny wiatrowe za pomocą podmorskich kabli wysokiego napięcia, jednocześnie zdalnie kontrolując i monitorując pracę farmy wiatrowej.
Rozpoczęto już prace projektowe, w tym roku spodziewane są wczesne działania związane z uzyskaniem pozwoleń, a pełna instalacja podstacji planowana jest na 2025 rok.

Po udanej dostawie morskiej stacji elektroenergetycznej Arkona w 2018 roku, jest to drugi przypadek, w którym Chantiers de l'Atlantique i RWE połączyły siły przy projekcie morskiej farmy wiatrowej.

Przy realizacji tego projektu RWE może polegać na wiedzy i możliwościach zespołów Chantiers de l'Atlantique i jego podwykonawców we Francji. W oficjalnym komunikacie pojawiła się także deklaracja, że RWE i Chantiers de l'Atlantique będą korzystać z usług wielu polskich firm w zakresie inżynierii, dostaw sprzętu i usług.

Współpraca ta pozwoli francuskiemu i polskiemu łańcuchowi wartości morskiej energetyki wiatrowej nabrać rozpędu i odegrać ważną rolę w instalacji podstacji na polskich wodach - czytamy w oficjalnej informacji dla mediów.

Frédéric Grizaud, dyrektor Atlantique Offshore Energy zapewnił:

"Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni, że możemy ponownie powitać RWE, światowego lidera w naszej branży, i zrealizować dla nich ich pierwszy kompletny projekt elektrycznej podstacji morskiej w Polsce. Nasze ciągłe wysiłki w celu poprawy ogólnej konkurencyjności naszych podstacji po raz kolejny pokazują nasz pozytywny wkład w europejską transformację energetyczną."

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie firmy - dzięki projektowi F.E.W. Baltic II, RWE znacząco przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, a także do transformacji energetycznej Polski - jednego ze strategicznych rynków europejskich.

RWE posiada już w Polsce ugruntowaną pozycję w sektorze lądowej energetyki wiatrowej i stale dywersyfikuje swój portfel źródeł odnawialnych, inwestując w projekty solarne.

RWE uzyskało pozwolenie środowiskowe dla projektu F.E.W. Baltic II offshore w 2021 roku. Była to pierwsza ocena oddziaływania na środowisko dla polskiego projektu wiatrowego na morzu, która została oceniona w ramach procedury transgranicznej (konwencja ESPOO), z udziałem duńskich i szwedzkich interesariuszy.

Również w ubiegłym roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał projektowi kontrakt różnicowy (CfD), co potwierdza, że projekt RWE został wybrany do pierwszej fazy ambitnego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przyznanie CfD zależy od ostatecznej zgody Komisji Europejskiej, która spodziewana jest w 2022 roku.

Według oficjalnego komunikatu firmy - RWE jest "wiodącym globalnym graczem" w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i "numerem 2" na świecie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Firma posiada obecnie 17 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach, a także rozwija i buduje jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie morskich farm wiatrowych na świecie.

Do 2030 roku, w ramach ambitnego planu inwestycji i rozwoju "Growing Green" o wartości 50 miliardów euro brutto, RWE zamierza potroić swoją globalną moc w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 2,4 GW do 8 GW.

rel (RWE); PBS

Podstacja elektroenergetyczna morskiej farmy wiatrowej Arkona
Podstacja elektroenergetyczna morskiej farmy wiatrowej Arkona
Podstacja elektroenergetyczna morskiej farmy wiatrowej ArkonaPodstacja elektroenergetyczna morskiej farmy wiatrowej Arkona
+10 Polskie tylko z nazwy
Wedlug zapewnień polityków PiS, budowa farm
wiatrowych na morzu w polskiej strefie ekonomicznej rozrusza polskie firmy i nie tylko te, które zajmują się produkcją na rzecz gospodarki morskiej. Ale jak widać na załączonym obrazku, to nie polska , lecz duńska firma wybiera wykonawców budowy poszczególnych etapów farm wiatrowych, a w tym przypadku tym wybrańcem nie jest firma polska. Obawiam się, że dalej będzie podobnie.
15 luty 2022 : 08:16 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter