Offshore

Uczestnicy kongresu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zakończył się w piątek w Marsylii, przyjęli apel wzywający Niderlandy do powstrzymania się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym.

Morze Wattowe to akwen będący częścią Morza Północnego; obejmuje przybrzeżne wody Holandii, Niemiec i Danii. Cały jego obszar jest objęty ochroną i uznany, na podstawie konwencji ramsarskiej, za „obszar wodno-błotny mający znaczenie międzynarodowe”.

Jak przypomina portal NOS pod koniec sierpnia minister gospodarki Stef Blok zapowiedział rozpoczęcie odwiertów gazowych na terenie rezerwatu niedaleko miejscowości Tenaard.

Podczas odbywającego się w Marsylii na południu Francji kongresu IUCN przegłosowano w czwartek wieczorem apel do władz Holandii, aby zrezygnowały z tych planów.

To wyjątkowy obszar światowego dziedzictwa UNESCO, który ma ogromne znaczenie na przykład dla ptaków latających z Syberii do Afryki – czytamy w apelu. Jego autorzy argumentowali także, że wydobycie gazu będzie miało wpływ na zmiany klimatyczne.

IUCN zrzesza ponad 1400 członków, w tym rządy oraz organizacje zajmujące się ochroną przyrody i środowiska.

Z Amsterdamu: Andrzej Pawluszek

Fot. Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter