Offshore

W piątek, 4 czerwca po południu, wyholowano z Gdyni na barko-pontonie zbudowaną przez Energomontaż Północ Gdynia SA (EPG) konstrukcję stalową podstacji na morską farmę wiatrową, przeznaczoną dla odbiorcy duńskiego.

Konstrukcja stalowa topsides (pokładu) platformy z podstacją elektro-energetyczną powstała na zlecenie Bladt Industries A/S z Danii i przeznaczona jest na morską farmę wiatrową Kaskasi o łącznej mocy 342 MW na niemieckich wodach Morza Północnego.

Konstrukcja zbudowana przez EPG dostarczonona zostanie, na pokładzie barko-pontonu heavy-lift na holu jednostki FFS Amaranth do Alborga w Danii, gdzie ma dotrzeć w poniedziałek po południu, i gdzie Bladt Industries, wspólnie z podwykonawcami (głównie Semco Maritime), wyposaży oraz przeprowadzi prace wykończeniowe i testy przez instalacją,

O wyborze Energomontażu-Północ Gdynia (EPG) przez Bladt Industries jako podwykonawcy dla realizacji prefabrykacji topsides podstacji offshore (łącznie ze ształowaniem morskim na barko-pontonie) poinformowano w sierpniu 2020 roku. Produkcję stalowej konstrukcji pokładów podstacji rozpoczęto już w lipcu ubiegłego roku.

Bladt jest głównym kontraktującym w zakresie budowy podstacji offshore, łącznie z elementem przejściowym i wielkim mono-palem mającym stanowić fundament / podstawę podstacji.
Firma ta dostarczyć ma także 38 monopali i elementów przejściowych na fundamenty turbin wiatrowych.

Na morską farmę wiatrową Kaskasi składać się będzie 38 turbin Gamesa SG 8.0-167 DD Flex, każda o mocy około 9 MW.

Instalacja farmy wiatrowej Kaskasi na morzu ma się rozpocząć jesienią 2021 roku, ok. 35 km na północ od wyspy Heligoland, a jej wprowadzenie do eksploatacji planowane jest na lato roku 2022 (według stanu wiedzy z sierpnia 2020 r.). Jej deweloperem i operatorem jest RWE.

PBS, rel (EPG, Bladt)

Fot.: Krzysztof Mikołajczyk, Piotr Oleksiak / EPG (profile LinkedIn)
Rys.: Semco Maritime, Sener; Mapy: Semco Maritime, RWE

Położenie MFW Kaskai
Podstacja na MFW Kaskai na barko-pontonie
Podstacja na MFW Kaskai
Położenie MFW KaskaiPodstacja na MFW Kaskai na barko-pontoniePodstacja na MFW Kaskai

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter