Offshore

Spółki PGNiG Upstream Norway i Aker BP zakończyły wiercenie odwiertu poszukiwawczego na koncesji PL127C na Morzu Norweskim. W efekcie prac natrafiono na zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej.

PGNiG Upstream Norway (PUN), spółka zależna PGNiG SA, wspólnie z Aker BP ASA, operatorem prac, zakończyło realizację otworu poszukiwawczego na prospekcie Alve Nord East - ok. 7 km na północny wschód od niezagospodarowanego jeszcze złoża gazowego Alve Nord.

Podstawowym celem wiercenia było zbadanie formacji jurajskich i triasowych. Stwierdzono w nich występowanie gazu ziemnego, którego zasoby wydobywalne zostały wstępnie oszacowane na 0,5÷1 mld metrów sześciennych. Ponadto otwór potwierdził nagromadzenie ropy naftowej w formacji dolnej kredy w szacowanej ilości 6,3÷17 mln baryłek ropy naftowej zasobów wydobywalnych.

"Pozytywne wyniki prac poszukiwawczych na koncesji PL127C są szczególne satysfakcjonujące ze względu na lokalizację nowo odkrytych zasobów w pobliżu złoża Skarv, które stanowi nasze największe aktywo produkcyjne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Możliwość wykorzystania już istniejącej, dobrze rozwiniętej infrastruktury złoża Skarv pozytywnie wpłynie na koszty ewentualnego zagospodarowania zasobów Alve Nord. Tym samym przyczyni się do efektywnej realizacji dwóch podstawowych celów działalności GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poprawy wyniku ekonomicznego i dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Głębokość wody w miejscu wiercenia wynosi 362 metry.

Odwiert na prospekcie Alve Nord East został zrealizowany przy użyciu Deepsea Nordkapp - półzanurzalnej platformy wiertniczej 6-tej generacji. 
Platformę Deepsea Nordkapp prezentowaliśmy szerzej w naszym wcześniejszym materiale.

W otworze przeprowadzono szereg specjalistycznych badań petrofizycznych oraz pobrano próbki gazu i ropy do analizy. W oparciu o ich wyniki firmy dokonają oceny odkrycia i zdecydują o kierunku dalszych działań.

PUN posiada 11,92 proc. udziałów w koncesji PL127C. Pozostałe 88,08 proc. należy do Aker BP, który jest operatorem.
Obecnie PUN dysponuje udziałami w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (objęcie udziałów w czterech koncesjach czeka jeszcze na zgodę norweskiej administracji naftowej). Spółka prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z siedmiu złóż, na pięciu kolejnych prowadzi prace analityczne i inwestycyjne.

rel (PGNiG)

Lokalizacja nowego odkrycia Aker BP i PGNiG
Lokalizacja nowego odkrycia Aker BP i PGNiG

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter