Offshore

Van Oord, usługodawca w zakresie pogłębiarstwa i budownictwa wodnego, inżynierii morskiej, offshore oil & gas oraz offshore wind, developer offshore wind oraz armator statków instalacyjnych HLJV Aeolus, MPI Adventure i MPI Resolution, nabył udziały w estońskiej spółce Saare Wind Energy, zajmującej się rozwojem energetyki wiatrowej na morzu.

Saare Wind Energy budować będzie morską farmę wiatrową Saaremaa na obszarze obejmującym do 200 kilometrów kwadratowych na południowy zachód od estońskiej wyspy Saaremaa.
Obszar ten umożliwia według szacunków budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ponad 1000 MW.

Przygotowania do budowy farmy wiatrowej rozpoczęły się w 2015 roku. W maju 2020 r. rząd estoński zdecydował, że Saare Wind Energy może przystąpić do procedury pozyskiwania zezwoleń na lokalizację i związanej z nią oceny oddziaływania na środowisko.
W styczniu 2020 r. Saare Wind Energy i Van Oord zawarły umowę o współpracy przy projekcie morskiej farmy wiatrowej Saaremaa.

Według Van Oord, współpraca ta pozwoli Saare Wind Energy zintensyfikować proces prac związanych z przygotowaniami i samą budową tej morskiej farmy wiatrowej, dzięki połączeniu wsparcia finansowego i wiedzy.

Uważa się, że lokalizacja farmy wiatrowej stwarza wyjątkową okazję do tego, aby projekt służył jako połączenie międzysystemowe pomiędzy sieciami estońskimi, łotewskimi i szwedzkimi.
Byłoby to zgodne z celami "Deklaracji bałtyckiej w sprawie morskiej energii wiatrowej", podpisanej niedawno przez Polskę, Danię, Estonię, Finlandię, Litwę, Łotwę, Niemcy i Szwecję wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

rel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter