Offshore

Gaz-System wybrał dostawcę rur dla gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Gaz-System poinformował we wtorek o wyborze firmy Europipe GmbH z Niemiec na dostawcę rur do budowy gazociągu podmorskiego wchodzącego w skład projektu Baltic Pipe. To jeden z dwóch kluczowych pakietów prac przy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego.  

– Umowa na zakup rur dla części podmorskiej Baltic Pipe to kluczowy element tej inwestycji. Projekt jest już na końcowym etapie uzyskiwania pozwoleń, które umożliwią nam rozpoczęcie prac realizacyjnych - powiedział Tomasz Stępień, Prezes Gaz-System.

Podmorska część gazociągu Baltic Pipe będzie miała w sumie ok. 275 km długości i przechodząc przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną połączy wybrzeża Danii oraz Polski. Rury o średnicy 900 mm będą dostarczone w odcinkach o długości 12,2 m.

W ramach kontraktu firma Europipe GmbH dostarczy również rury o tej samej średnicy na krótki odcinek lądowy gazociągu do terminalu odbiorczego oraz zapewni wszystkie uwzględnione w projekcie powłoki ochronne, które z jednej strony zabezpieczą gazociąg, a z drugiej zminimalizują jego oddziaływanie na otoczenie oraz środowisko naturalne.

Grubość stalowej ścianki gazociągu będzie wynosiła ok. 23 mm. Gazociąg będzie też pokryty specjalną powłoką antykorozyjną o grubości 4.2 mm, która zabezpieczy go w czasie eksploatacji na dnie morza. Cała instalacja podmorska zostanie także zabezpieczona warstwą betonu o grubości 60-110 mm.

Europipe GmbH przeprowadzi też wszystkie odpowiednie testy i badania wymagane przy realizacji tego typu zamówienia.
Kontrakt obejmuje również tymczasowe magazynowanie wyprodukowanych rur oraz ich transport do miejsca odbioru.

Jak informuje Gaz-System - firma Europipe GmbH została wybrana w wyniku wieloetapowej konkurencyjnej procedury zakupowej obejmującej m.in. etap negocjacji z oferentami.

Natomiast Salzgitter Group informowała o swoich dostawach dla projektu Baltic Pipe już pod koniec września bieżącego roku.
Zapowiadano wtedy dostawę rur i zagiętych (na łuki) Mannesmanna oraz szeroki zakres usług (łącznie z logistyką dostaw) ze strony Salzgitter Mannesmann International.

We wrześniu 2019 r. informowano, że Salzgitter Mannesmann International GmbH (SMID) pozyskał "znaczące zamówienie" w Danii. Według ówczesnego komunikatu niemieckiego koncernu - spółki zależne i związane z Salzgitter Group wyprodukują i dostarczą około 30 000 ton rur stalowych oraz 90 "zakrętów" (rur na łuki) dla projektu Baltic Pipe.
Rury te będą wyprodukowane przez Mannesmann Grossrohr (ok. 24 000 t) i Europipe (ok. 6000 t), natomiast łuki dostarczy Salzgitter Mannesmann Grobblech.
Dodano, że materiał wyjściowy, łącznie z płytami stalowymi (slabs) i walcowane na gorąco zwoje będą dostarczone przez spółki zależne i związane z Salzgitter Group.

Salzgitter Mannesmann International GmbH jest też podmiotem odpowiedzialnym za koordynację całego projektu, od przygotowania oferty do realizacji zlecenia. Firma będzie również zabezpieczać cały łańcuch dostaw i współpracować z czołowymi dostawcami usług finansowych.

We wrześniu informowano również, że w okresie od stycznia do marca 2020 roku Salzgitter Mannesmann International (SMI) będzie dostarczał rury i łuki do klienta Energinet dla partii 2 projektu.

Wraz ze swoimi partnerami w transporcie drogowym, kolejowym i morskim, SMI będzie odpowiedzialny za kompleksową logistykę projektu, w tym dostawę i składowanie rur i łuków w 24 różnych miejscach składowania wzdłuż trasy rurociągu - informowano w oficjalnym komunikacie Salzgittera z września.

Rury dla Baltic Pipe wyprodukuje kluczowy dostawca także w ramach projektów Nord Stream i Nord Stream 2.
Nord Stream 2 to znacznie większy projekt, niż Baltic Pipe i dostawy rur są w nim - z konieczności związanej z terminowością dostaw i wielkością mocy przerobowych poszczególnych producentów - zdywersyfikowane.

Na potrzeby Nord Stream 2 zamówiono w 2016 roku ok. 2,2 mln ton rur (rury o łącznej długości ok. 2500 km), z czego Europipe pozyskała zlecenie na dostawę nieco ponad 40 % czyli ok. 890 000 ton (co odpowiada łącznej długości ok. 1100 km). Poza Europipe dla Nord Stream 2 rury dostarczało jeszcze dwóch innych producentów.

W marcu 2016 roku Salzgitter informował, że wielko-średnicowe rury mają być wyprodukowane przez Europipe GmbH w kilku partiach od sierpnia 2016 r. do połowy 2018 w zakładzie w Mülheim an der Ruhr. Surowce na te rury miały być zapewnione przez udziałowców Europipe - Salzgitter Group i Dillinger Hüttenwerke AG.
Firma Mülheim Pipecoatings GmbH, spółka zależna Europipe, miała zrealizować aplikację zewnętrznej powłoki i okładziny wewnętrznej rur.

Z kolei dla "pierwszego" Nord Stream, Europipe wyprodukowała między kwietniem 2008 i wrześniem 2011 ok. 1840 km rur (o łącznej masie ok. 1,574 mln ton).

Drugim z kluczowych pakietów prac przy gazociągu podmorskim, za który odpowiada Gaz-System, jest przeprowadzenie robót budowlano-instalacyjnych na Morzu Bałtyckim. Wykonawca tego elementu inwestycji zostanie wyłoniony i ogłoszony w pierwszej połowie przyszłego roku.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ surowca z Polski do Danii.

Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy pomiędzy polskim operatorem gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM a duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.

rel (Salzgitter, Gaz-System, Europipe), PBS 

Fot.: Nord Stream 2; nfografika: Gaz-System

Baltic Pipe - charakterystyka rur
Baltic Pipe - charakterystyka rur
-5 Głupi zawsze pozostanie głupkiem i do tego biednym
Niemieckie rury na ten gazociąg? Prezes nie śpij! Do roboty!
18 grudzień 2019 : 12:46 Andrzej-19998 | Zgłoś
+1 Czemu
Czemu nie rury z Polskich hut i walcowni????
21 grudzień 2019 : 06:17 Spawacz Sam | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter