Offshore

Polenergia nawiązała współpracę z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, który jako jedyny w Polsce kształci przyszłe kadry sektora morskiej energetyki wiatrowej. Tym samym blisko 60 słuchaczy Studiów Podyplomowych na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa otrzyma dostęp do najnowszej wiedzy na międzynarodowym poziomie z zakresu offshore.

Co to jest batymetria? Jak wygląda tektonika tarczy bałtyckiej? Jak prowadzić badania wibrosondą? Jak długo trwa okno pogodowe na Morzu Bałtyckim? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdą studenci Studiów Podyplomowych na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, które 8 listopada 2019 roku zostały uroczyście uruchomione po raz pierwszy w Polsce. Podpisany w dniu inauguracji list intencyjny pomiędzy Polenergią, Politechniką Gdańską oraz Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej zakłada współpracę przy realizacji Programu Rozwoju Kompetencji Kadr dla sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej. Słuchacze pilotażowej edycji studiów będą mieli możliwość zdobycia lub pogłębienia wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej jako najprężniej rozwijającej się na świecie technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Światowy poziom wiedzy gwarantowany będzie przez firmę Equinor z którym Polenergia realizuje trzy energetyczne projekty na Morzu Bałtyckim.

- Nawiązaliśmy współpracę z Politechniką Gdańską, ponieważ sukces polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej uzależniony jest od odpowiednio wykształconych i przeszkolonych kadr inżynierskich i technicznych, które w pełni zabezpieczą możliwości rozwoju tego sektora. Dajemy szansę na czerpanie wiedzy i poznawanie najlepszych światowych praktyk w zakresie offshore. Jestem przekonany, że wielu młodych ludzi z tej niepowtarzalnej szansy skorzysta, bo jest to najlepszy moment w ich karierze na poszukiwanie nowych wyzwań i inspiracji – podkreśla Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

Uruchomienie studiów związane jest bezpośrednio z oczekiwanym w najbliższych latach intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację na Morzu Bałtyckim wiatraków o łącznej mocy ponad 10 GW, co stawia nasz kraj w pozycji potencjalnego lidera w Europie. Celem studiów jest przygotowanie profesjonalnej kadry na potrzeby tak dużego rynku. Program studiów umożliwi zdobycie profesjonalnej wiedzy na temat technologii wykorzystywanych w sektorze, jak również na temat funkcjonowania rynków morskiej energetyki wiatrowej oraz wszystkich aspektów przygotowania i realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Polenergia wspólnie z Equinor (dawny Statoil) realizuje projekt budowy pierwszych w Polsce morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Rozwijane projekty offshore Grupy uzyskały warunki przyłączeniowe o łącznej mocy do 3 000 MW, jednak termin ich budowy uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego.

rel (Polenergia)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter