Offshore

PKN Orlen rozpoczyna badania parametrów geologicznych dna Bałtyku na obszarze koncesji spółki pod budowę morskiej farmy wiatrowej. Jak poinformował we wtorek koncern, zebrane wyniki posłużą do sporządzenia wstępnych projektów technicznych farmy.

PKN Orlen podał, że z portu w Gdańsku wypłynął już statek, który zbada dno na obszarze koncesji. Obszar badań, o łącznej powierzchni 131 km kw. leży ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. W załodze statku są m.in. geolodzy, geofizycy, geotechnicy, technicy laboratoryjni i wiertnicy. Czas badań uzależniony jest od warunków pogodowych panujących na Bałtyku.

"Na naszej koncesji prowadzimy również badania środowiskowe oraz pomiary wietrzności. Wszystkie prace prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów i najlepszych praktyk, tak aby do minimum zredukować ich oddziaływanie środowiskowe" – powiedział dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Jarosław Dybowski, cytowany w komunikacie spółki.

W badanym rejonie Bałtyk ma kilkadziesiąt metrów głębokości. Prowadzone prace polegać będą m.in. na wykonaniu serii odwiertów na głębokość kilkudziesięciu metrów pod poziomem dna. Pobrane próbki gruntów zostaną przebadane laboratoryjnie pod kątem cech fizycznych i mechanicznych oraz nośności. W efekcie możliwe będzie stworzenie wstępnego planu rozmieszczenia turbin oraz wstępne określenie optymalnego rodzaju i wielkości konstrukcji wsporczych turbin wiatrowych - zaznaczył Orlen.

Płocki koncern, poprzez swoją spółkę Baltic Power posiada koncesję na budowę na Bałtyku farmy wiatrowej o maksymalnej łącznej mocy 1,2 GW.

wkr/ je/

0 farmy wiatrowe
te fotki to pukniete na morzu zoltym??
30 październik 2019 : 09:43 fotograf | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter