Offshore

W ostatnich latach obserwujemy szybki rozwój robotyki podwodnej. Głównym tego powodem jest chęć podniesienia poziomu bezpieczeństwa i wyeliminowania ludzkiego czynnika ryzyka w pracach podwodnych.

Praca wykonywana przez nurków wiąże się problemami logistycznymi. Muszą posiadać bazę nurkową wraz z systemem i wykwalifikowanym do jej obsługi personelem.

Najlepszym rozwiązaniem podnoszącym bezpieczeństwo i minimalizującym koszty jest wykorzystanie zdalnie sterowanych robotów podwodnych (Remotely Operated Vehicle, ROV). Wykorzystanie ich przez właścicieli i operatorów jednostek / infrastruktury morskiej i śródlądowej redukuje ryzyko, koszty, a zarazem przyśpiesza czas realizacji zleceń. Dlatego też wszystkie nowo projektowane i wdrażane instalacje typu subsea, tworzone są specjalnie pod kątem obsługi przez zdalnie sterowane roboty podwodne.

Od kilku miesięcy swoje działania w zakresie prac podwodnych przy pomocy ROV oferuje polska firma Eversub, świadcząca swoje usługi m.in. dla sektora górnictwa morskiego i energii odnawialnej. Wykorzystuje w tym celu zdalnie sterowane roboty podwodne osiągające głębokość 1000 metrów. Tym samym roboty te są w stanie wykonywać swoje zadania na maksymalnej głębokości Morza Bałtyckiego i Północnego.

Robot wykorzystywany w pracach podwodnych posiada modułową budowę i może być łatwo skonfigurowany do danego zlecenia. Może być wyposażony w ramię manipulatora, szeroką gamę sonarów i czujników dowolnego rodzaju.

Posiada też zamontowaną kamerę wysokiej rozdzielczości i oświetlenie. Obraz z niej może być transmitowany na żywo w dowolne miejsce na świecie, a także zapisywany w celu dalszej analizy. Roboty firmy Eversub wykorzystują również system laserowego obrazowania. W ten sposób na bieżąco zbierane dane pomiarowe konstrukcji lub dna umożliwiają modelowanie 3D w czasie rzeczywistym. Jest to najnowsza metoda modelowania różnic w czasie, a inspekcja dokonana w ten sposób dokładniejsza, niż tradycyjne inspekcje sonarowe. Zastosowanie tej metody pozwala na idealne modelowanie uszkodzeń i korozji, przewidywanie żywotności struktury i skuteczne rozwiązywanie problemów.

W przypadku ograniczonej widoczności firma Eversub oferuje swoim klientom zastosowanie echoskopu 3D lub różnego rodzaju sonarów. Robot może być także wyposażony w system pomiaru ochrony katodowej, a także system grubościomierza ultradźwiękowego. Tak wyposażony robot daje szerokie spektrum zastosowań w sektorze morskim. Poczynając od zwykłych inspekcji wizualnych, a kończąc na zaawansowanych przeglądach platform wiertniczych, farm wiatrowych, kadłubów statków, czy wszelkiego rodzaju instalacji podmorskich. Eversub wykorzystuje również na jednym ze swoich robotów światłowód zamiast standardowej kabloliny. W ten sposób skonfigurowany robot jest w stanie wpływać do wraków, jaskiń, kopalń, czy wszelkiego rodzaju przestrzeni zamkniętych o ograniczonych zdolnościach manewrowych.

Warto przypomnieć, że tego rodzaju rozwiązanie zostało użyte m.in. przez Roberta Ballarda w trakcie eksploracji wnętrza RMS Titanica. W sektorze morskim ma to zastosowanie m.in. przy sprawdzaniu wnętrza wraków, zbiorników statkowych lub nawet rurociągów morskich.

Firma Eversub wykorzystuje najnowsze podejścia naukowe i technologiczne, nieustannie poszukując nowych metod oceny i monitorowania środowiska podwodnego.

www.eversub.com
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter