Offshore

Pozycjonowany dynamicznie statek Pioneering Spirit dołączył do floty konstrukcyjnej gazociągu Nord Stream 2 i rozpoczął 22 grudnia prace przy układaniu rurociągu podmorskiego w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE). Będzie kontynuował instalację rurociągu gazu ziemnego, zmieniając statek Solitaire, który rozpoczął budowę w Finlandii we wrześniu.   

Solitaire przeniesiono do południowej części szwedzkiej WSE, gdzie będzie układał 510-kilometrowy odcinek w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Pioneering Spirit, o postaci katamaranu, eksploatowany przez Allseas, ma 382 m długości i 124 m szerokości, mieszcząc 570-osobową międzynarodową załogę, natomiast Solitaire, statek jednokadłubowy, charakteryzuje się długością całkowitą ok. 300 m i szerokością 41 m i miejscem dla 420 osób załogi. 

Statki do układania rurociągów wspierane są przez statek badawczy, monitorujący proces budowy rurociągu i zapewniający, że rurociąg jest zainstalowany we właściwej pozycji wzdłuż uzgodnionej trasy na dnie morskim. Rury dostarczane są na statki do układania rurociągów o dowolnej porze doby z najbliższego węzła logistycznego projektu - odpowiednio z Hanko w Finlandii lub Karlshamn w Szwecji.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie projekt Nord Stream 2 jest realizowany zgodnie z planem i harmonogramem. Otrzymał pozwolenia w czterech z pięciu krajów, przez których wody biegnąć będą - teraz już dwie - nitki gazociągu.

Prace prowadzone są zgodnie z krajowymi zezwoleniami w Szwecji, Finlandii, Niemczech i Rosji. Trwają prace budowlane na rosyjskich i niemieckich przejściach brzeg-morze, a statek Audacia zakończył 22 grudnia prace na wodach niemieckich.

Do 23 grudnia zostało ułożonych już 370 kilometrów gazociągu Nord Stream 2.

rel (Nord Stream 2)

Solitaire
Solitaire

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter