Offshore

Co Pomorze może zaoferować partnerom z Europy, aby na Bałtyku powstawały wiatrowe elektrownie? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów Smart Blue Regions w gdańskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Pomorskie w Unii, Instytut Morski oraz GSG Towers.

Do stoczniowej Sali BHP przyjechali przedstawiciele środowisk naukowych oraz firm związanych z gospodarką morską. – Chcemy, aby te warsztaty ułatwiły międzynarodową współpracę. Dlatego oprócz ekspertów zapraszamy do udziału praktyków zajmujących się rozwijaniem morskiej energetyki wiatrowej – wyjaśnia Magda Leszczyna-Rzucidło, ze Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej. – Obecnie jesteśmy na etapie dyskusji teoretycznych, ale mam nadzieję, że uda nam się przejść do etapu praktycznego, w którym dyskutować będziemy już o konkretnych projektach – dodaje.

Co Pomorze może zaoferować?

Na polskich wodach Bałtyku nie ma obecnie żadnych elektrowni wiatrowych. Czy Pomorze może być pionierem w tej dziedzinie w Polsce? – Wykorzystując tak zwane Inteligentne Specjalizacje Pomorza na pewno możemy być ważnym ogniwem współpracy. W projekcie uczestniczą liczne pomorskie firmy, takie jak np. GSG Towers, czyli współorganizator warsztatów – informuje Magda Leszczyna-Rzucidło. Projekt jest oparty głównie o pierwszy obszar ISP czyli technologie offshore, które mają doprowadzić do powstania nowych rynków aktywności gospodarczej. 

Smart Blue Regions

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projekty Smart Blue Regions. Jest to inicjatywa Unii Europejskiej związana z tak zwanym niebieskim wzrostem. Ta długoletnia strategia ma na celu wspieranie zrównoważonego wzrostu w całym sektorze gospodarki morskiej. Projekt Smart Blue Regions jest realizowany na obszarze całego Morza Bałtyckiego. Liderem projektu jest region Szlezwik-Holsztyn, a udział w nim biorą: województwo pomorskie, Skania, region Rygi, Ida-Viru w Estonii i Południowo-Zachodnia Finlandia. Dzięki współpracy w ramach Smart Blue Regions regiony bałtyckie mają szansę na podniesienie swojej konkurencyjności w gospodarce morskiej. To także ważna międzynarodowa platforma współpracy i wymiany doświadczeń. Projekt realizowany będzie do 2019 roku, a jego łączna wartosć to ponad 1,8 mln euro.

Pomorskie.eu / Aleksander Olszak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter