Offshore

Krajowy operator gazociągów przesyłowych Gaz-System SA rozstrzyga następne przetargi na dostawy rur do budowy nowych gazociągów w ramach planów inwestycyjnych spółki zakładających dalszą rozbudowę krajowej sieci przesyłowej.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Gaz-System SA wszczął i przeprowadził siedem postępowań wykonawczych, które zakończyły się podpisaniem umów częściowych na kwotę ponad 365 mln złotych netto.

Zamówione w ramach podpisanych już umów rury związane są z budową gazociągów relacji Lwówek-Odolanów, Czeszów-Kiełczów, Czeszów-Wierzchowice, Tworóg - Kędzierzyn oraz Hermanowice-Strachocina, które powstają w ramach Korytarza gazowego Północ-Południe.

Ze względu na duży zakres prac inwestycyjnych do 2025 roku i budowę w kraju kolejnych 2000 km nowoczesnych gazociągów przesyłowych, Gaz-System SA zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, przyjął formułę zapewnienia dostaw rur w oparciu o umowę ramową. Ten sposób realizacji projektów pozwala na przyśpieszenie prac inwestycyjnych i poprawę efektywności kosztowej.

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu publicznego w kwietniu 2015 r. zawarto umowy ramowe z ośmioma wykonawcami dla rur o średnicy 1000 mm i dziesięcioma dla rur o średnicy 700 mm. Ponad połowę z nich stanowią kontrahenci krajowi. Gaz-System SA jako zamawiający określa, jakie rury i w jakich terminach mają być dostarczone, a następnie zawiera z wybranym wykonawcą umowę częściową, która jest zaciągnięciem zobowiązania i faktyczną umową zakupu rur.

Łączna wartość, jaką Gaz-System SA zamierza przeznaczyć na realizację tych umów, wyniesie ok. 1,84 mld złotych netto.

- W ciągu najbliższych dziewięciu lat nasza spółka planuje koncentrować swoje działania na inwestycjach, które pozwolą zwiększyć przepustowość polskiej sieci przesyłowej gazu ziemnego oraz stworzyć techniczne możliwości do transportu gazu z różnych źródeł i kierunków. Prowadzone przez nas inwestycje to także wielka szansa dla krajowych dostawców rur i armatury, a także rozwoju gospodarczego polskich firm i wzrostu ich konkurencyjności - podkreśla Tomasz Stępień, prezes zarządu Gaz-System SA.

Dotychczasowe umowy częściowe zostały podpisane z następującymi kontrahentami tj.:

1. Konsorcjum firm w składzie IZOSTAL S.A. i STALPROFIL SA
2. PFF Polska Sp. z o.o.
3. Konsorcjum firm w składzie: UNISET Rury Stalowe - Steel Pipes Janusz Gaczyński i IMPEXRUR SA
4. Noksel Celik Boru Sanayi A.S.

W grudniu 2015 r. Gaz-System SA rozstrzygnął także publiczne postępowanie przetargowe na dostawy armatury potrzebnej do realizacji zadań inwestycyjnych spółki. Łączna wartość, jaką GAZ-SYSTEM S.A. zamierza przeznaczyć na zakup armatury w ramach wspomnianych powyżej umów nie przekroczy kwoty ok. 87 mln zł netto.

Nadzór nad prawidłowym odbiorem rur i armatury wraz z napędami sprawuje w imieniu Gaz-System SA firma Bureau Veritas Polska sp. z o.o. Spółka została wybrana w wyniku publicznego postępowania przetargowego w maju 2015 r.

- Przed nami budowa kolejnych 2000 km nowoczesnych gazociągów przesyłowych do 2025 roku oraz zapewnienie dostępu do globalnych rynków gazu dzięki efektywnemu wykorzystaniu Terminalu LNG na polskim wybrzeżu. Pracujemy także nad nowymi połączeniami transgranicznymi. Dlatego dostawy inwestorskie są bardzo istotnym elementem powodzenia realizacji tych projektów infrastrukturalnych - dodaje Tomasz Stępień, prezes zarządu Gaz-System SA.

rel (Gaz-System SA)

Fot.: Gaz-System SA

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter