Offshore

Zmiany klimatu nasiliły dotkliwość i częstotliwość ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Niemal co roku poważne powodzie stanowią zagrożenie dla życia Europejczyków i funkcjonowania przedsiębiorstw. W odpowiedzi na groźne powodzie Komisja Europejska dofinansowała szereg projektów, między innymi projekt Inflater, stanowiący element wspólnych starań zmierzających do ograniczenia zasięgu zatopień.

W ramach projektu opracowano pneumatyczną zaporę, która wykorzystuje siłę wody do ochrony przed wylewami. Nowość polega na tym, że zapora jest przenośna i może zostać szybko ustawiona w dowolnym miejscu bez angażowania dużej siły roboczej.

 
Przenośna zapora ma część mechaniczną, odpowiedzialną za nadmuchiwanie, oraz czujniki elektryczne i komunikację bezprzewodową. Składa się z ruchomej części górnej, części nadmuchiwanej (z fartuchami zabezpieczonymi klamrami mocującymi) i linek podtrzymujących.
 
Część nadmuchiwana jest połączona z fartuchem i zabezpieczona linkami oraz klamrami. Kiedy poziom wody się podnosi, część ruchoma jest wypiętrzana, co umożliwia przesączanie się wody do części nadmuchiwanej. Po napełnieniu części nadmuchiwanej, linki napinają się, aby podtrzymywać całą konstrukcję. Czujniki elektryczne są wykorzystywane do wykrywania poziomu wody w rzekach i przewidywania zachowania rzeki. Mogą wysyłać ostrzeżenia do pobliskich mieszkańców za pośrednictwem komunikacji bezprzewodowej, pomagając w uniknięciu szkód powodziowych.
 
W toku projektu ma zostać pogłębiona wiedza o zachowaniu powodzi na podstawie analizy wcześniejszych zatopień i modelowania możliwych scenariuszy. Działania te mają również na celu ocenę zapotrzebowania na wzmocnione, mobilne narzędzia ochrony przed powodzią w Europie i wprowadzenie w systemie wykonalnych korekt w odpowiedzi na opinie potencjalnych, europejskich użytkowników końcowych.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter