Inne

Blisko sto jednostek, Generałem Zaruskim na czele, przepłynie w sobotę 25 czerwca w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 na wysokości mola w Brzeźnie.

Organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku Żeglarska Parada Świętojańska ponownie uświetni Święto Morza w Gdyni. W tym roku radosna i kolorowa armada żaglowców i jachtów przepłynie z Gdańska do Gdyni.

Spodziewam się, że w paradzie weźmie udział około stu jednostek - zapowiada Jerzy Jałoszewski, dyrektor parady. - Tak jak w poprzednich latach każda załoga otrzyma pamiątkową flagę. Na imprezę wciąż można się zgłaszać – serdecznie zapraszamy!

Parada zacznie się formować o godzinie 13, pomiędzy ujściem Martwej Wisły a molem w Brzeźnie, a godzinę później skieruje w stronę Gdyni. Na jej czele popłynie Generał Zaruski – zbudowany w 1939 roku flagowy żaglowiec Gdańska.

Zobaczymy także m.in. Copernicusa – uczestnika wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race, zbudowanego w 1936 roku mahoniowego Oriona i Anticę, na której Jerzy Wąsowicz opłynął świat. Komandorem parady będzie Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica.

Żaglowce i jachty będzie można podziwiać z mol w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie oraz z trójmiejskich plaż i gdyńskiego bulwaru Nadmorskiego. Około godziny 16.30, na wysokości plaży Śródmieście, jednostki skupią się wokół Kapitana Borchardta, na pokładzie którego odbędzie się wyjątkowy koncert na wodzie Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. Później parada zostanie rozwiązana. Uczestnicy spoza Gdyni będą mogli zacumować za darmo w Marinie Yacht Park, po wschodniej stronie pirsu.

To nie koniec atrakcji. Około godziny 18-19 na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy, odbędzie się koncert szantowo-folkowy dostępny dla wszystkich. Wystąpią na nim Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Klang i Flash Creep.

Zapisy na VI Żeglarską Paradę Świętojańską odbywają się przez stronę internetową. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Strona wydarzenia

Jędrzej Szerle

Fot.: Tadeusz Lademann

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter