Inne

W nocy z 17 na 18 maja zapraszamy na kolejną edycję Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku Narodowe Muzeum Morskie zaprezentuje program „Niecodzienna codzienność, czyli życie nad wielką wodą”. Na zwiedzających czekać będzie żona flisaka, gdańska straganiarka, oraz marynarze z wielu epok.

Noc Muzeów narodziła się w Berlinie w 1997 roku. Z uwagi na wielkie powodzenie tej akcji, włączyły się do niej także inne miasta: Paryż organizuje Nuit Blanche, a Amsterdam museums-n8. W Polsce Noc Muzeów pojawiła się w 2003 roku w Poznaniu i błyskawicznie stała się akcją rozpoznawalną w całym kraju. Dziś muzealne święto organizuje kilkadziesiąt miast w Polsce. Akcja przekłada się na zwiększoną frekwencję w muzeach, które w tą jedną noc mają okazję zaprezentować się od innej - atrakcyjniejszej i bardziej kreatywnej strony.

– Cieszymy się, że odwiedziny w Muzeum Morskim podczas Nocy Muzeów stały się dla mieszkańców priorytetem, a kolejki do poszczególnych oddziałów są coraz dłuższe.  Udział w tej imprezie i stał się modny, a nawet snobistyczny w dobrym tego słowa znaczeniu – mówi Maria Dyrka, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych – Zainteresowanie zwiedzających przekłada się również na współzawodnictwo między muzeami w danym mieście: co roku staramy się mieć ciekawy program i wiele atrakcji.

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku proponuje różnorodny program, pod wspólnym hasłem „Niecodzienna codzienność, czyli życie nad wielką wodą”. - W Spichlerzach na Ołowiance spotkamy się z żoną flisaka, czekającą na powrót męża, straganiarką z Gdańska, mieszkankami Gdyni i Gdańska, obserwującymi budowę polskiego portu morskiego w dwudziestoleciu międzywojennym – mówi Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM.

Do rozwoju portu w Gdyni – maszyn portowych, dźwigów - nawiązywać będą także pokazy z dziedziny fizyki. Dodatkową atrakcją będzie makieta szlaku kolejowego na Kaszubach. Historii koła poświęcony będzie pokaz zabytków pochodzących ze znalezisk archeologicznych. Podczas Nocy Muzeów w Gdańsku do zwiedzania zostanie także udostępniony Żuraw Gdański. Pracy flisaków poświęcony będzie program Nocy Muzeów w Muzeum Wisły w Tczewie, a życie codzienne marynarzy dawnych i współczesnych zaprezentowane zostanie w formie pokazów i zadań na statku-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni.

 

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE, 80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13

CENY BILETÓW – 1 PLN

19.30-01.00. Arsenał (parter)

•        „Historia koła”. Pokazy zabytków (kół wózków działowych, koła szlifierskiego, żarnowego, bloczków) przeprowadzone przez konserwatorów muzealnych.

19.00-01.00. Sala Słowiańszczyzny (I piętro)

•        „Plotki z Długiego Pobrzeża - opowiastki straganiarki”. Na  nabrzeżu przewijało się wielu ludzi, zarówno mieszkańców Gdańska, jak i przybyszów z dalekich stron. Zatrzymaj się i posłuchaj opowieści z najlepszego źródła o ludziach, ich pracy, zwyczajach i ubiorach.

19.00-01.00. Sala Spławu (I piętro)

•        „Kiedy męża nie ma w domu, czyli opowieści żony flisaka”. Kiedy flisak wyruszał na spław do Gdańska, jego żonie nie było łatwo samej w domu. Posłuchajcie opowieści żony flisaka o spławie do Gdańska, o pracy męża na statku wiślanym i o tym jak wyglądało jej życie w czasie jego nieobecności.

19.30, 20.15, 21.00, 21.45, 22.30, 23.15. Sala konferencyjna.

•        „Koleją kaszubską nad morze”- pokaz ruchomej makiety kolejowej. Na każdy pokaz obowiązują specjalne (opracowane w formie starych biletów kolejowych) darmowe wejściówki wydawane w „kasie kolejowej” znajdującej się w holu w Spichlerzach.

19.00-01.00. Sala II RP (II piętro)

•        „Wspomnień czar, czyli - lata dwudzieste, lata trzydzieste”.Opowieść utrzymana w żartobliwym tonie, poświęcona życiu różnych grup społecznych w czasie II Rzeczypospolitej w Gdańsku i Gdyni.

•        „Od koła do lokomotywy”- prezentacja nawiązująca do rozwoju techniki w dwudziestoleciu międzywojennym, w tym do budowy portu w Gdyni. Pokazy z dziedziny fizyki prezentujące zasady mechaniki zastosowane w maszynach portowych, dźwigach, silnikach.

Pozostałe sale ekspozycyjne parteru, pierwszego i drugiego piętra będą udostępnione do zwiedzania bez dodatkowego programu.

Galeria Morska i sala wystaw czasowych zostaną wyłączone ze zwiedzania.

 

ŻURAW, 80-835 Gdańsk, ul. Szeroka 67/68

CENY BILETÓW – 1 PLN

19.00-01.00. Samodzielne zwiedzanie średniowiecznego dźwigu portowego.

 

MUZEUM WISŁY W TCZEWIE, 83-110 Tczew, ul. 30 Stycznia 4

UWAGA: WSTĘP BEZPŁATNY

18.00-24.00. Zwiedzanie Muzeum Wisły w Tczewie.

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Wisły w Tczewie przebiegnie pod hasłem „Szlakiem flisackiej braci”.

•        Wystawa „Wisła w dziejach Polski” – rozwiązywanie zadań w formie gry edukacyjnej o zwyczajach flisaków.

•        Wystawa „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930” – samodzielne zwiedzanie.

 

STATEK – MUZEUM „DAR POMORZA”, 81-345 Gdynia, Al. Jana Pawła II

CENY BILETÓW – 1 PLN

19.00-01.00. Zwiedzanie „Daru Pomorza”.

19.00-01.00. Górny pokład 

•        „All hands on deck! – Pobór rekruta do Marynarki Wojennej”w wykonaniu Stowarzyszenia Kompania Kaperska. Podczas trwania pokazów grupa pięciu marynarzy zaprezentuje sceny z życia na okręcie w XIX wieku. W inscenizacji wezmą udział widzowie.

19.00-01.00. Sala II wachty.

•        „Marynarskie sprawności”- zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa „lewa burta, prawa burta, pokład”. Zajęcia zakończą się każdorazowo rozdaniem upominków.

ODDZIAŁY UCZESTNICZĄCE W NOCY MUZEÓW BĘDĄ ZAMKNIĘTE DLA ZWIEDZAJĄCYCH W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ (17-18 MAJA) W CIĄGU DNIA.

POZOSTAŁE ODDZIAŁY: OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ, I MUZEUM ZALEWU PODCZAS NOCY MUZEÓW BĘDĄ  ZAMKNIĘTE, A ZOSTANĄ UDOSTĘPNIONE ZWIEDZAJĄCYM W NORMALNYCH GODZINACH ZWIEDZANIA (17-18 MAJA).

 

 

 

0 Noc Muzeów w Szczecinie
THPV BEMBRIDGE 1938 Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Bembridge w czasie nocy muzeów To był dla nas prawdziwy szok i oblężenie. Ludzie się po prostu nie mieścili w naszej największej sali konferencyjnej. Siedzieli na dostawianych w każdym wolnym miejscu krzesłach, na schodach i na polerach. Palca nie było gdzie włożyć. Ale było fajnie. Ci co przyszli to byli ludzie rzeczywiście którzy przyszli specjalnie obejrzeć Starszą Panią. Dziękujemy za brawa po prezentacjach. Dziękujemy za wasze przyjście i za tak gremialną obecność. Naliczyliśmy grubo ponad 500 odwiedzających. Naprawdę byliśmy wzruszeni i zaskoczeni aż takim zainteresowaniem.
18 maj 2014 : 23:00 THPV BEMBRIDGE 1938 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter