Inne

Plaże w Ustce, Rowach i Łebie, które będą modernizowane w ramach projektu "Ochrona brzegów morskich w miejscowościach Łeba, Rowy i Ustka" będą sprawdzone przez saperów. Decyzję taką podjął dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku po tym, jak podczas prac na plaży w Kołobrzegu okazało się, że w piasku jest dużo niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Inwestycję dotyczącą odbudowy plaż w Ustce, Rowach i Łebie za 122,6 mln zł wykona konsorcjum firm Energopol Szczecin i PBO Słupsk. Prace mają rozpocząć się już w czerwcu tego roku. Obecnie trwa przygotowanie koncepcji projektowych. Przed przystąpieniem do robót plaże zostaną jednak sprawdzone przez wojskowych saperów.

- Po zdarzeniach w Kołobrzegu, gdzie okazało się, że w piasku jest bardzo wiele niewybuchów, zmieniliśmy podejście do inwestycji - mówi Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - Od tej pory przed każdą większą inwestycją wynajmujemy saperów, którzy sprawdzają określone tereny. Dzięki temu nie ma opóźnień w pracach i mamy pewność, że plaże są czyste od zagrożeń.

Bobin powiedział nam również, że jego pracownicy są już po spotkaniu z przedstawicielami samorządów, na terenie których prowadzone będą inwestycje. Wspólnie ustalono, że prace na plażach będą tak prowadzone, aby nie utrudniać wypoczynku wczasowiczom.

- Na przykład w Ustce, zaczniemy od wschodniej strony inwestycji, tak aby główna plaża była jak najmniej w sezonie obciążona robotami - dodaje Bobin.

Zgodnie z założeniem, zasadnicze elementy konstrukcji, której zadaniem będzie ochrona brzegu morskiego, to: budowa progów podwodnych i modułów siedliskowych, odbudowa i budowa zespołu ostróg, odbudowa skarpy wydmy w Łebie, przebudowa opaski brzegowej w Ustce oraz sztuczne zasilanie brzegu morskiego o łącznej kubaturze 784 tys. m³.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter