Inne

Guadalcanal – to jeden z symboli drugiej wojny światowej. Doczekał się wreszcie polskiej monografii.

Guadalcanal to jedna z wysp w archipelagu Wysp Salomona, położonym na Południowym Pacyfiku. Od sierpnia 1942 do lutego 1943 roku toczyły się o nią niezwykle zażarte walki pomiędzy Japończykami a Amerykanami, Australijczykami i Nowozelandczykami. Pochłonęły one, po obu stronach, prawie 40 tysięcy ofiar – żołnierzy, marynarzy i pilotów. W trakcie walk zatopionych zostało w sumie ponad 60 okrętów i zniszczonych 1,5 tysiąca samolotów.

Zmagania o Guadalcanal przybrały charakter „wojny na wyniszczenie”, w której ostatecznie zwyciężyli alianci. Były pierwszą ich lądową ofensywą na Pacyfiku podczas drugiej wojny światowej. „Tokyo Express”, czy tragiczny los pięciu braci Sullivan, którzy zginęli na jednym okręcie – na zawsze będą się kojarzyć z tą bitwą. Nic zatem dziwnego, że szybko przeszła ona do legendy zmagań o Pacyfik, stając się jednym z jej największych symboli.

Aż dziwne, że do tej pory polska historiografia po macoszemu traktowała ten temat. Lukę wykorzystał Michał A. Piegzik publikując monografię „Guadalcanal 1942-1943”. Ukazała się właśnie w znanej serii Bellony „Historyczne Bitwy”.

Choć ramy cyklu narzuciły autorowi formę prezentacji batalii o Gudalcanal – książka ma charakter popularnonaukowy i jest maksymalnie zwięzła – to jednak, sięgając po nią nie będziemy zawiedzeni. Piegzik daje nam szczegółowy opis przebiegu sześciomiesięcznych zmagań toczących się nie tylko na lądzie, ale także na morzu i w powietrzu.

Co ciekawe, autor nie ogranicza się tylko do prezentacji suchych faktów. „Oprócz aspektu poznawczego, za istotny cel swojej książki obrałem również obronę tezy, że to nie bitwa o Midway (jak się powszechnie sądzi - red.), lecz zmagania o Guadalcanal były punktem zwrotnym wojny na Pacyfiku” - pisze we wstępie do swojej pracy. Recz do dyskusji, ale choćby dlatego warto się z jego argumentacją zapoznać.

Guadalcanal 1942-1943”, Michał A. Piegzik, Bellona (www.ksiegarnia.bellona.pl), str. 319, seria Historyczne Bitwy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter