Inne

Czwarta moneta Narodowego Banku Polskiego z serii „Polskie okręty", z wizerunkiem historycznego niszczyciela Piorun zostanie „zwodowana" w najbliższą sobotę, 15 grudnia. Uroczystość odbędzie się o godz. 10 w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1B.
 

Piorun był uczestnikiem wszystkich ważniejszych kampanii morskich drugiej wojny światowej w Europie. Podczas uroczystości zostanie przedstawiona sylwetka jednostki i jej zasługi dla Marynarki Wojennej. Po symbolicznym „wodowaniu", czyli skropleniu wodą morską, nowa, dwuzłotowa moneta zostanie oficjalnie wprowadzona do obiegu.

Po uroczystości, w morze wyjdzie współczesny okręt rakietowy Piorun. Z jego pokładu zostanie wyrzucona butelka z listem informującym o wodowaniu monety, co będzie można obserwować z plaży miejskiej. Szczęśliwy znalazca będzie mógł odebrać w gdańskim oddziale Narodowego Banku Polskiego specjalną nagrodę.

Od godz. 10.30 przy stanowisku NBP w Muzeum Marynarki Wojennej będzie można wymienić zwykłą dwuzłotówkę na monetę z wizerunkiem Pioruna.

To nie wszystkie atrakcje. W godz. 11-15 wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej będzie wolny. Jeśli pogoda pozwoli, czyli temperatury nie będą ujemne, w tym samym czasie bezpłatnie do zwiedzania udostępniona zostanie Błyskawica, a w godz. 12-15 będzie można wejść na pokład współczesnego okrętu rakietowego Piorun.

Moneta z wizerunkiem Pioruna zostanie wyemitowana w liczbie 800 tys. egzemplarzy. Dotychczas w serii „Polskie okręty" ukazały się monety z okrętami z drugiej wojny światowej: niszczycielem Błyskawica, okrętem podwodnym Orzeł oraz krążownikiem Dragon.

W 2013 roku wyemitowane zostaną kolejne cztery monety, tym razem z wizerunkami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej.

Fot. Muzeum Marynarki Wojennej, Marian Kluczyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter