Inne
Marszałek Mieczysław Struk uczestniczył w konferencji wysokiego szczebla „Przyszłość Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego – innowacje i transfer wiedzy”, która odbyła się 30 listopada br. w siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli.

Środowa konferencja była ostatnią z cyklu czterech konferencji organizowanych w wyniku ścisłej współpracy szesnastu przedstawicielstw polskich regionów w Brukseli, Komitetu Regionów oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach polskiej Prezydencji.

Wśród prelegentów, oprócz marszałka województwa Mieczysława Struka, wystąpili również m.in. Mercedes Bresso, przewodnicząca Komitetu Regionów, Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, Danuta Hubner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego, oraz Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego m.in. Jan Kozłowski, poseł do PE, politycy regionalni, w tym Maciej Kobyliński, prezydent miasta Słupska, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego oraz eksperci z całej Europy.

Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego przedstawiona przez Komisję Europejską w 2009 r. jest pierwszym przykładem skoordynowanego podejścia do zrównoważonego rozwoju makroregionów w Unii Europejskiej. Pierwszy przegląd Strategii odbył się w bieżącym roku, podczas polskiej Prezydencji, a aktualizacja planu działania dokonana zostanie w przyszłym roku.

- Strategia otwiera przed wszystkimi regionami UE, nie tylko nadmorskimi, bałtycką szansę – realnego wpływu na czyste środowisko naturalne, upowszechnienie dobrobytu rozumianego jako rozwój przedsiębiorczości i innowacji, sprawny system transportowy i energetyczny, a także życie w zdrowym, atrakcyjnym i bezpiecznym otoczeniu – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Struk.

Marszałek podkreślił również, że Region Morza Bałtyckiego jest jednym z globalnych liderów konkurencyjności oraz europejskim „prymusem” w zakresie warunków życia mieszkańców, rozwoju gospodarczego i poziomu innowacyjności, co zawdzięcza głównie osiągnięciom takich krajów jak Szwecja, Finlandia, Dania, Norwegia czy Niemcy. Według marszałka Struka jest to także region, który najszybciej przełamuje relikty „żelaznej kurtyny” i intensywnie integruje wszystkie państwa bałtyckie.

Marszałek Struk zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu, że region Morza Bałtyckiego pozostaje także jednym z najbardziej zróżnicowanych społecznie i gospodarczo obszarów Europy, gdzie sąsiadują jedne z najbogatszych i najbiedniejszych krajów i regionów europejskich, a także gdzie występuje trudna granica zewnętrzna UE, która nie ułatwia procesów integracyjnych.
- W mojej ocenie, kluczowym sukcesem realizacyjnym Strategii będzie przełamanie luk istniejących w Regionie – zwłaszcza innowacyjnej i edukacyjnej – podkreślał marszałek Struk.

Na zakończenie swojego wystąpienia, Marszałek wyraził nadzieję, że zharmonizowanie polityk UE, a co za tym idzie funduszy rozwojowych, będzie szansą na to, żeby Strategia Bałtycka stała się swoistym Bałtyckim Programem Reform, współgrającym także z krajowymi programami reform.

Celem konferencji było przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych z postępem w realizacji strategii w obszarach związanych z transferem wiedzy i innowacji. Celem konferencji było także podkreślenie znaczenia zintegrowanego podejścia do kwestii finansowania strategii, prezentacja tempa realizacji wybranych projektów flagowych oraz omówienie roli i kształtu strategii makroregionalnych w nowym okresie programowania. Wydarzenie stanowiło również platformę dla dyskusji na temat zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces wdrażania.

mat.prasowe

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0052 4.0862
EUR 4.2719 4.3583
CHF 4.4093 4.4983
GBP 4.9894 5.0902

Newsletter