Inne
Rok 2010 był dla Instytutu Morskiego w Gdańsku rokiem jubileuszowym. Świętowanie 60-lecia nie przeszkodziło jednak w realizacji ambitnych projektów badawczych.

W trakcie prowadzenia prac badawczych wykonywanych przez pierwszą polską jednostkę przystosowaną do badań strefy przybrzeżnej i płytkich wód zalewowych, statku IMOR, dokonuje się wielu cennych odkryć. IMOR znajduje się na wyposażeniu Instytutu od 2006 roku, a jego wyposażenie pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnych i skomplikowanych badań - od rozpoznania głębokości w badanym rejonie morza po interpretację geologiczną płytkich warstw jego dna. Statek IMOR, jako Pływające Specjalistyczne Laboratorium, funkcjonuje w ramach Zakładu Oceanografii Operacyjnej.

Z użyciem statku IMOR oraz innych jednostek pływających Instytutu Morskiego, w zeszłym roku wykonano m. in.: pomiary echosondą wielowiązkową o wysokiej rozdzielczości na długości prawie 10 tys. km bieżących profili, czy też pomiary sonarem bocznym na długości ponad 12 tys. km bieżących profili. Powierzchnia obszarów, dla których wykonano te szczegółowe pomiary wyniosła ponad 800 km2, co jest dwukrotnością łącznej powierzchni miasta Gdańska i Gdyni. Sukcesem zakończył się również etap pomiarów i opracowania danych batymetrycznych na rzece Ren na odcinku między Duisburgiem a Kolonią. Wszystkie te badania wykonywane były zarówno do celów naukowych, jak i komercyjnych, szczególnie dla potrzeb rynku offshore.

Instytut Morski w 2010 roku brał udział w dwunastu „unijnych” projektach (finansowanych ze środków publicznych), których łączny budżet wyniósł ponad 5,5 miliona euro. Do tych projektów zaliczyć można m. in.: Projekt Bałtyku 21 - EcoRegion – Program Rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013, EfficenSea – Wydajny, bezpieczny i zrównoważony transport na morzu, BaltSeaPlan – Planowanie przestrzenne na Bałtyku, TransBaltic – Zintegrowany system transportowy Regionu Morza Bałtyckiego oraz SMOCS – Zrównoważona gospodarka zanieczyszczonymi osadami na Morzu Bałtyckim.

Gdańska placówka, jako pierwsza w kraju, rozpoczęła również opracowywanie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Projekt ten obejmuje zachodnią część Zatoki Gdańskiej. Warto wspomnieć, że został on opracowany przez interdyscyplinarny zespół pracowników Instytutu Morskiego już w roku 2008.

Z okazji 60-lecia istnienia Instytutu Morskiego, we wrześniu ubiegłego roku, odbyła się międzynarodowa konferencja. Poświęcona była analizie 60 lat działalności jednostki, jak i przedstawieniu bieżących oraz przyszłych kierunków rozwoju. Głównym tematem dyskusji były jednak „polskie drogi morskie”. Omówiono m. in. szereg problemów interdyscyplinarnych, związanych z wykorzystaniem przestrzeni morskiej.

Instytut Morski, po raz pierwszy, i jako pierwsza z polskich organizacji, biorących udział w projektach realizowanych w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013, został Partnerem Wiodącym projektu SUBMARINER. Dotyczy on zrównoważonego korzystania z zasobów Morza Bałtyckiego. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do jego celów zalicza się m. in. zbadanie, które z form korzystania z zasobów Bałtyku (w tym technologii) są najbardziej pożądane, z punktu widzenia rozwoju regionalnego, opartego na poszanowaniu walorów przyrodniczych wrażliwego ekosystemu Morza Bałtyckiego.

W roku 2010 zmienił się również dyrektor Instytutu Morskiego. Pana dr inż. Krzysztofa Ossowskiego, zastąpił dr Kazimierz Szefler, długoletni pracownik Instytutu, który przed objęciem najważniejszej funkcji był kierownikiem Zakładu Oceanografii Operacyjnej. Dr Szelfer jest również kierownikiem naukowego zespołu ekspertów do badania skutków rozlewów olejowych w polskiej strefie Bałtyku.

W tym roku planujemy dalej skupić się na badaniach bałtyckich wód przybrzeżnych – mówi dr inż. Benedykt Hac. Chcemy również zrealizować minimum pięć projektów związanych z regionem Morza Bałtyckiego.


Źródło: Actia Conferences

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter