Inne
Styczeń jest miesiącem, w którym pogoda na Bałtyku może zaskoczyć niejednego doświadczonego marynarza. Zimowe sztormy przeplatają się z okresami wyśmienitej pogody. Od pierwszych tygodni nowego roku ćwiczenia na Zatoce Gdańskiej prowadzą okręty ratownicze. Wszystko po to, by móc odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia życia na morzu.


W
pierwszej połowie stycznia na Zatoce Gdańskiej ćwiczyły ORP „Piast” i ORP „Zbyszko”, wczoraj (czwartek, 22 stycznia) do portu po trzydniowych manewrach powróciły ORP „Lech” i ORP „Maćko”. Te cztery okręty tworzą trzon morskich sił ratowniczych Marynarki Wojennej. Wszystkie stacjonują w Gdyni i wchodzą w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Trzydniowe ćwiczenie poświęcone było przede wszystkim określeniu elementów manewrowych okrętów i poprawek urządzeń nawigacyjnych. Nurkowie przeprowadzili pierwsze w tym roku nurkowania na głębokościach do 40 metrów.

Rozpoczynamy intensywnie nowy rok szkoleniowy po to by nie dać się zaskoczyć przez jakąkolwiek sytuację kryzysową na morzu. To ważne, aby przećwiczyć działania okrętu i prace nurkowe w trudnych styczniowych warunkach. – powiedział zastępca dowódcy ORP „Lech” kpt. mar. Robert Pełnikowski.

ORP „Lech” i ORP „Piast” są „bliźniakami” i oba zostały poddane gruntownej modernizacji. Weszły do służby polskiej Marynarce Wojennej w 1974 roku. Pierwszy biało-czerwoną banderę podniósł ORP „Piast” (26 stycznia). ORP „Lech” uczynił to dziesięć miesięcy później (30 listopada). Po modernizacji okręty są w pełni przystosowane do wykonywania zadań ratowniczych, w tym poszukiwania i ewakuacji rozbitków. Oba mogą, samodzielnie i współdziałając z jednostkami nawodnymi i lotniczymi, udzielać pomocy innym statkom i okrętom w zakresie zwalczania przecieków, awarii systemu wodnego, holowania i ściągania z mielizny oraz walki z pożarami. Mogą prowadzić prace podwodne do głębokości 60 metrów, a przy wykorzystaniu mieszanin oddechowych - nawet do głębokości 110 metrów. Dzięki temu oba mogą udzielać pomocy zanurzonym okrętom podwodnym oraz wydobywać z dna morskiego przedmioty o masie do 10 ton. Posiadają ekologiczne systemy oczyszczania fekali oraz obojętne dla środowiska pianowe systemy przeciwpożarowe. Przystosowane są również do wykonywania zadań z zakresu patrolowania i kontroli statków w ramach blokad morskich, międzynarodowego embarga oraz na rzecz gospodarki morskiej.

ORP „Zbyszko” i ORP „Maćko” to okręty ratownicze projektu B823 zbudowane na początku lat 90-tych. Pierwszy do służby w polskiej Marynarce Wojennej wszedł ORP „Zbyszko” – 8 listopada 1991. ORP „Maćko” biało-czerwoną banderę po raz pierwszy podniósł 20 marca 1992 r. Okręty przeznaczone są do prowadzenia prac podwodnych i wykonywania zadań nurkowych oraz poszukiwawczo-ratowniczych. Są przystosowane do ratowania życia ludzkiego i mienia na morzu. W składzie załóg znajdują się grupy nurków, mogące prowadzić wszelkie prace podwodne do głębokości 45 m. Oba mogą udzielać pomocy poszkodowanym w wypadkach na morzu. Dodatkowo w razie potrzeby mogą udzielać pomocy jednostkom zagrożonym pożarem. Są w stanie zasilać w energię elektryczną jednostki pozbawione w skutek awarii własnego źródła zasilania (na czas przeprowadzenia naprawy przez specjalistów z okrętowej grupy ratowniczej). Mogą również ściągać z mielizny i holować uszkodzone jednostki o wyporności maksymalnej do 1000 ton.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter