Bezpieczeństwo, Granice

Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli we wtorek z dna Bałtyku z terenu gdyńskiego portu, a następnie zneutralizowali w Zatoce Gdańskiej niewybuch z okresu II wojny światowej ważący blisko 1000 kg.

Za nami operacja neutralizacji niewybuchu z okresu II wojny światowej - przekazał PAP oficer prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża por. mar. Łukasz Koziarski.

Dodał, że blisko tysiąckilogramowa mina morska typu GC, która zalegała wewnątrz portu Gdynia została zneutralizowana w Zatoce Gdańskiej.

Koziarski podkreślił, że operacja przebiegała sprawnie i zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem.

Operacja wydobycia i neutralizacji niewybuchu rozpoczęła się we wtorek ok. godz. 8. Mina morska znajdowała się na dnie Bałtyku w rejonie awanportu Portu Gdynia.

Usunięcie miny - jak podkreślali przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni - było niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni po wyciągnięciu miny przetransportowali ją 5 km w głąb Zatoki Gdańskiej na wysokości Gdyni Redłowa i tam zneutralizowali.

Przed neutralizację niewybuchu zostało poprzedzone płoszenie zwierząt (ssaków morskich, ptaków), zgodnie z warunkami określonymi w decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.

autor: Piotr Mirowicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter