Bezpieczeństwo, Granice

Grupa stoczniowa Navantia w Hiszpanii zbudują pięć okrętów dla Arabii Saudyjskiej - ogłosiła w czwartek minister przemysłu, handlu i turystyki Maria Reyes Maroto.

"Umowa zawarta z Arabią Saudyjską jest bardzo ważnym krokiem w celu zapewnienia pracy na najbliższe lata zakładom stoczniowym spółki Navantia w Hiszpanii, w szczególności w San Fernando, w prowincji Kadyks” - wyjaśniła Maroto.

Przebywająca z oficjalną wizytą w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, minister Maroto sprecyzowała, że porozumienie zostało podpisane w środę w obecności przedstawicieli resortów obrony obu państw.

"Zawarta umowa jest owocem ciężkiej pracy wykonanej w ostatnich latach przez oba nasze kraje" - dodała przedstawicielka gabinetu Pedro Sancheza, wyjaśniając, że Navantia wybuduje dla Saudyjczyków okręty wielozadaniowe.

Rząd Arabii Saudyjskiej powierzył grupie Navantia zaprojektowanie i budowę pięciu okrętów wielozadaniowych (określanych jako multi-mission combat ships) dla Królewskiej Marynarki Arabii Saudyjskiej Zawarcie kontraktu będącego konsekwencją podpisanego właśnie w Rijadzie listu intencyjnego, spodziewane jest w 2023 roku.

Będzie to drugie zamówienie z Arabii Saudyjskiej realizowane przez Navantię, która buduje już dla Saudyjczyków pięć korwet typu Avante 2200 w Bahía de Cádiz. Już 4 grudnia trzecia jednostka z tej serii przekazana zostanie Królewskiej Marynarce Arabii Saudyjskiej w stoczni w San Fernando, natomiast czwarta i piąta jednostka zostaną przekazane już w Arabii Saudyjskiej.

Umowa dotycząca nowych okrętów także obejmuje "lokalizację" (przenoszenie produkcji lub jej części na teren państwa zamawiającego) oraz transfer technologii (localization and technology transfer - ToT). Okręty będą budowane wspólnie przez stocznię grupy Navantia w San Fernando oraz przez stocznię w Arabii Saudyjskiej. System walki na te jednostki (projekt i wykonanie) powstanie w spółce JointVenture SAMINavantia w Arabii Saudyjskiej.

Marcin Zatyka (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Korweta typu Avante 2200
Korweta typu Avante 2200
Korweta typu Avante 2200Korweta typu Avante 2200

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter