Bezpieczeństwo, Granice

Rosyjski okręt próbował szpiegować przeprowadzane na Morzu Północnym przez brytyjską marynarkę wojenną testy z dronami morskimi, w tym z autonomicznymi wyrzutniami pocisków - podał w niedzielę "Scottish Daily Express".

Według źródeł w Royal Navy, na które powołuje się gazeta, Admiral Vladimirskiy, będący oficjalnie statkiem naukowo-badawczym, ale - jak określa to PAP - mającym możliwość szpiegowania, notabene zbudowany w w 1975 r. Polsce, w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego, rozpoczął 10 listopada sześciodniową misję obserwacyjną u wschodnich wybrzeży Szkocji.

Jak informuje "Scottish Daily Express", analiza danych pokazuje, że rosyjski statek - nie wpływając na brytyjskie wody - celowo przemieścił się w pobliżu miejsca, gdzie brytyjski okręt HMS Enterprise prowadził testy z eksperymentalnymi dronami morskimi. Wśród nich miała być 12,5-metrowa zdalnie sterowana pływająca wyrzutnia pocisków, która może być używana do wspierania okrętów Royal Navy podczas szturmów na wybrzeże.

Cytowane źródła mówią, że podjęte przez Royal Navy środki zaradcze w postaci wysłania lotniskowca HMS Queen Elizabeth oraz fregaty HMS Northumberland zmusiły rosyjski statek do zarzucenia misji.

"Scottish Daily Express" przypomina, że atak na okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu w październiku został przeprowadzony przy użyciu dronów nawodnych.

Fot.: Wikimedia Commons; Ministerstwo Obrony FR

Okręt Admiral Vladimirskiy
Okręt Admiral Vladimirskiy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter