Bezpieczeństwo, Granice

W każdej z prowincji, które poprosiły o pomoc po huraganie Fiona jest już po stu żołnierzy, rząd gotów jest wysłać więcej - poinformował w poniedziałek premier Justin Trudeau. Do trudno dostępnych z lądu miejscowości płynie okręt kanadyjskiej marynarki wojennej.

Nie jest to jednak fregata, jak podała PAP i wiele mediów, tylko nowo zbudowany okręt patrolowy przystosowany do żeglugi w warunkach arktycznych - HMCS Margaret Brooke (AOPV 431), drugi okręt patrolowy strefy przybrzeżnej (offshore patrol vessel) typu "Harry DeWolf" Królewskiej Marynarki Wojennej Kanady. 

Trudeau zapowiedział, że poleci do atlantyckich prowincji Kanady, przez które w weekend przeszedł huragan Fiona "tak szybko jak to możliwe, w tym tygodniu". Zapewnił, że jeśli prowincje będą potrzebowały więcej żołnierzy, rząd wyśle ich więcej. Dotychczas trzy prowincje, Nowa Szkocja, Wyspa Księcia Edwarda oraz Nowa Fundlandia i Labrador, zwróciły się do rządu federalnego o pomoc wojskową i do każdej z tych prowincji skierowano około stu żołnierzy.

Minister obrony Anita Anand poinformowała, że okręt HMCS Margaret Brooke płynie do czterech najbardziej poszkodowanych społeczności w Nowej Fundlandii, w tym do Port aux Basques, gdzie sztorm zniszczył wiele domów. Anand dodała, że fregata dopłynie we wtorek rano, załoga pomoże w ocenie sytuacji, w tym - w sprawdzaniu bezpieczeństwa budynków.

Huragan Fiona spowodował śmierć dwóch osób. Do poważnych szkód doszło w Nowej Szkocji, Nowym Brunszwiku, wschodnim Quebeku, Nowej Fundlandii i na Wyspie Księcia Edwarda. Trwa naprawa zerwanych linii energetycznych, usuwanie połamanych i wyrwanych przez wiatr drzew. W niektórych miejscach ulewne deszcze zmyły do oceanu drogi i domy. Zamknięte są szkoły i budynki administracji publicznej.

Z Toronto Anna Lach 

Fot.: Maritime Forces Atlantic / Royal Canadian Navy @ Twitter; Cdr Daniel Rice / Royal Canadian Navy @Twitter

Arktyczny okręt patrolowy HMCS Margaret Brooke (AOPV 431)
Arktyczny okręt patrolowy HMCS Margaret Brooke (AOPV 431)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter