Bezpieczeństwo, Granice

W niedzielę rozpoczynają się BALTOPS 2022 - ćwiczenia państw NATO na Morzu Bałtyckim, które potrwają do 17 czerwca. Będą dotyczyły m.in. operacji desantowych, artyleryjskich, działań przeciw okrętom podwodnym i obrony powietrznej. W manewrach wezmą udział także Finlandia i Szwecja.

W ćwiczeniach uczestniczyć będzie ponad 7000 marynarzy, lotników i żołnierzy piechoty morskiej, 75 samolotów oraz 45 okrętów.

„(Manewry) zapewniają wyjątkową okazję szkoleniową, wzmacniając połączone zdolności reagowania i mając kluczowe znaczenie dla zachowania wolności nawigacji i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego” – powiedział pod koniec maja sekretarz prasowy Pentagonu John F. Kirby.

Jak dodał, ćwiczone będą operacje desantowe, artyleryjskie, działania przeciw okrętom podwodnym, obrona powietrzna, a także operacje rozminowania, unieszkodliwiania materiałów wybuchowych oraz operacje nurkowania i ratownictwa.

Weźmie w nich udział 14 państw NATO, w tym Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Ponadto w tym roku wezmą w nich udział kraje partnerskie NATO, Finlandia i Szwecja. Oba kraje niedawno złożyły wnioski o przystąpienie do Sojuszu.

Ćwiczenia BALTOPS są prowadzone od 1972 roku i w tym roku będą powiązane z 500. rocznicą powstania Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz – po raz drugi – z dowodzonymi przez Niemcy manewrami Wielonarodowej Grupy Lotniczej (MAGDAYs).

Z Brukseli Łukasz Osiński
Fot. Shutterstock.com

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter