Bezpieczeństwo, Granice

Już po raz siódmy Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich SA organizują, pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, jednodniową konferencję poświęconą wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego.

Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym, w konferencji wezmą udział nie tylko przedstawiciele najważniejszych organów państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i politykę gospodarczą, ale także przedstawiciele wojska i służb mundurowych, branżowi eksperci oraz bardzo silna reprezentacja przemysłu.

Konferencja podzielona została na trzy sesje dyskusyjne. W pierwszej pt. "Strategia Polski na morzu a bieżące uwarunkowania obronne, polityczne, gospodarcze" omawiany będzie morski wymiar bezpieczeństwa narodowego w sferze politycznej, militarnej i gospodarczej. Tematem przewodnim będzie oczywiście wpływ wojny w Ukrainie na sytuację geopolityczną i gospodarczą Polski i ogromny wzrost roli Bałtyku jako wrót na świat, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne i handlowe.

Druga sesja pt. "Wyzwania wojskowego szkolnictwa morskiego w 100-lecie jego istnienia" poświęcona będzie roli i znaczeniu Akademii Marynarki Wojennej. Omówiony zostanie m.in. potencjał wojskowego szkolnictwa morskiego i jego udział w programach modernizacyjnych Marynarki Wojennej.

Trzecia sesja pt. "Proces modernizacji Sił Morskich RP" podzielona została na dwa panele. W pierwszym - pt. "Perspektywa sił morskich i administracji morskiej RP" omówione zostaną m.in. programy modernizacyjne Straży Granicznej, Służby SAR oraz Urzędów Morskich, Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru polskich obszarów morskich (ZSRN) oraz Vessel Traffic Monitoring System (VTMS).
W ramach drugiego panelu pt. "Perspektywa morskiego przemysłu obronnego" omówione zostaną najważniejsze programy modernizacyjne realizowane na rzecz polskiej floty wojennej.

Najwięcej uwagi poświęcone zostanie kluczowemu obecnie projektowi, czyli budowie trzech fregat rakietowych kr. "Miecznik", których powstanie ma kosztować ponad 8 miliardów złotych. Tematem dyskusji będzie również program Orka, czyli dostarczenie MW RP nowych okrętów podwodnych, a także ogłoszony przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka zamiar budowy kolejnych trzech niszczycieli min typu "Kormoran II".

Obszarami analiz będą również szeroko rozumiane drony morskie (latające i pływające) oraz przeznaczone dla okrętów specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie.

Jak pokazały poprzednie edycje Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, konferencja ta z racji jej znamienitych gości, uczestników i panelistów poruszających kluczowe dla bezpieczeństwa tematy, jest jedną z najważniejszych imprez, na których omawiane są wyzwania stojące przed naszym krajem. Na FBM po prostu trzeba być.

Osoby zainteresowane udziałem w Forum organizatorzy proszą o wysłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wszelkie szczegóły dotyczące uczestnictwa zostaną przesłane na Państwa adres mailowy.
Więcej informacji na www.fbm.ztw.pl

VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa FBM 2022
22 czerwca 2022, Hotel Novotel Airport Warszawa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter