Bezpieczeństwo, Granice

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała we wtorek o otrzymaniu od USA dwóch kutrów patrolowych typu Island. To część amerykańskiego wsparcia na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa morskiego Ukrainy - zaznaczono.

Statek przewożący dwa odremontowane kutry patrolowe, które służyły dotąd w amerykańskich siłach morskich, a dokładnie - w Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (USCG), wypłynął 8 listopada z portu w Baltimore. We wtorek patrolowce wpłynęły na ukraińskie wody terytorialne. Końcowy punkt trasy to port w Odessie - informuje w komunikacie marynarka wojenna.

Jesteśmy wdzięczni amerykańskim partnerom za wieloletnie stałe wsparcie dla Ukrainy. Doceniamy wkład USA na rzecz powstrzymywania zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczył dowódca marynarki wojennej Ukrainy kontradmirał Ołeksij Nejiżpapa.

Kutry przekazano Ukrainie w ramach trwającej od 2014 r. pomocy materialno-technicznej USA, która wzmacnia morskie bezpieczeństwo kraju - zaznaczono w komunikacie.

Jak dodano, dzięki otrzymaniu kutrów zagranicznej produkcji marynarka wojenna Ukrainy otrzymuje możliwość podwyższania poziomu interoperacyjności z flotami członków i partnerów NATO.

Niedawno zakończyły się szkolenia ukraińskich załóg tych jednostek. Kutry mają pełnić misję na Morzu Czarnym i Azowskim.

Ukraina już wcześniej, w 2018 roku, otrzymała od USA dwa patrolowce klasy Island.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter