Bezpieczeństwo, Granice

Według anonimowych źródeł amerykańskich i europejskich, zaznajomionych z informacjami wywiadowczymi, to Iran jest głównym podejrzanym o przeprowadzenie ataku na brytyjski tankowiec (armatora z kapitałem izraelskim) na Morzu Arabskim, w którym zginęły dwie osoby - podała w piątek agencja Reutera.

Produktowiec Mercer Street (nr IMO 9539585; GT 28 426, nośność 49 992 t; zbud. w 2013 r.), którego armatorem jest firma Zodiac Maritime z Londynu należąca do izraelskiego miliardera Eyala Ofera, został zaatakowany w nocy z czwartku na piątek u wybrzeży Omanu. Według armatora w ataku zginęło dwóch członków załogi: Rumun i Brytyjczyk.

Wszyscy rozmówcy agencji Reutera zastrzegli, że jest zbyt wcześnie, by wyciągać ostateczne wnioski dotyczące sprawcy zamachu. Anonimowy urzędnik administracji USA powiedział wcześniej w piątek, że jednostkę najprawdopodobniej zaatakowano dronem. Zajmujące się zwalczaniem piractwa brytyjskie biuro morskie (UKMTO) przekazało bez podawania dalszych szczegółów, że tankowiec nie został zaatakowany przez piratów.

Rzecznik prasowy ambasady Izraela w Waszyngtonie potwierdził, że doszło do ataku, ale nie podał więcej informacji.

To był irański atak terrorystyczny, który przeprowadzono za pomocą drona - powiedział z kolei anonimowy, wysoki rangą przedstawiciel rządu Izraela cytowany przez tamtejszą stację telewizyjną Kanał 13. Dodał, że zabity Rumun był najprawdopodobniej kapitanem jednostki, a Brytyjczyk - agentem ochrony.

Według władz izraelskich Mercer Street został zaatakowany dwa razy w przeciągu kilku godzin; pierwszy atak nie wyrządził żadnych szkód, drugie uderzenie trafiło w mostek zabijając dwóch członków załogi - informuje izraelski portal Ynet.

Do sprawy nie odniosły się na razie władze Iranu.

To największe jak dotychczas zaostrzenie sytuacji na Morzu Arabskim i otaczających je akwenach - komentuje agencja AP. Przypomina, że od momentu wycofania się USA z umowy nuklearnej z Iranem w 2018 roku na tych wodach regularnie dochodzi do ataków na statki handlowe, o które Izrael i USA oskarżają Iran.

Władze w Teheranie zaprzeczają tym oskarżeniom. Iran obwinia także Izrael o ataki na własne jednostki. Jak zaznacza Associated Press, podczas wcześniejszych ataków na statki nikt nie zginął. 

Fot.: Eyal Ofer - ofer_2222 / Flickr (licencja: Attribution-ShareAlike 2.0 Generic - CC BY-SA 2.0 / 31.07.2021)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.587 4.6796
EUR 4.6746 4.769
CHF 4.7834 4.88
GBP 5.5524 5.6646

Newsletter