Bezpieczeństwo, Granice

Polska Grupa Zbrojeniowa SA oraz PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. zawarły porozumienie ustanawiające konsorcjum, będące głównym wykonawcą projektu pozyskania dla Marynarki Wojennej RP fregat pod kryptonimem Miecznik. Pierwszym polskim partnerem, który dołączy do Konsorcjum będzie Remontowa Shipbuilding SA.

Konsorcjum PGZ-Miecznik w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa SA (lider) oraz PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. (PGZ SW) zostało powołane 14 maja br.

Powołanie konsorcjum to kamień milowy w projekcie budowy fregat dla Marynarki Wojennej RP. Kolejnym ważnym krokiem będzie złożenie do Inspektoratu Uzbrojenia wstępnego formularza ofertowego. Jesteśmy gotowi do zaprojektowania i wybudowania okrętów takich jak fregata, opartych na najnowocześniejszych technologiach i o dużym stopniu skomplikowania – powiedział Sebastian Chwałek, prezes Zarządu PGZ SA.

Tego samego dnia zawarto również porozumienie pomiędzy Konsorcjum PGZ-Miecznik a stocznią Remontowa Shipbuilding SA. Renomowana gdańska stocznia, z którą PGZ SW współpracuje m.in. w projekcie budowy niszczycieli min Kormoran II, dołączy do Konsorcjum w kolejnym etapie postępowania.

By podołać temu wyzwaniu i w pełni wykorzystać szansę, jaką daje realizacja tak prestiżowego i niezwykle ważnego kontraktu potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych partnerów. Mając na względzie wagę przedsięwzięcia chcemy zaangażować w projekt kolejne polskie firmy, zarówno z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i z szeroko rozumianego prywatnego przemysłu stoczniowego i obronnego – dodał prezes Sebastian Chwałek.

Program pk. Miecznik zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych, nawodnych okrętów nowego typu dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki tej klasy zapewnią zdolności operacyjne do realizacji zadań na morzu, co zabezpieczy szlaki żeglugowe, zapewni bezpieczeństwo militarne i potencjał odstraszania, a także wzmocni pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

rel (PGZ SA)

+6 Dobra wiadomość....
... natomiast Panowie, gdzie są maseczki ?
14 maj 2021 : 14:58 Ric | Zgłoś
+2 Dobranocka.
Miś Ratownik mówi wam, że Miecznika nie dam wam.
15 maj 2021 : 18:21 Kolargol | Zgłoś
+7 A stępka?
Nie no przecież jak podpisywali umowę na budowę promu to chociaż stępka była a tu co?
16 maj 2021 : 09:28 SDD | Zgłoś
+5 Dziwna informacja
Czyli PGZ utworzyła konsorcjum z własną spółką PGZ SW i to konsorcjum porozumiało się z Remontowa Shipbuilding, że ta ostatnia dołączy do niego później, czyli kiedy? Mogli poczekać do momentu aż Remontowa wejdzie do konsorcjum i wtedy poinformować o tym fakcie.
16 maj 2021 : 12:53 Dudi | Zgłoś
-1 foto
Jest pytanie: Co to za Pan-pierwszy po prawej?
17 maj 2021 : 07:28 Krzychu | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter