Bezpieczeństwo, Granice

Marynarka Wojenna otrzyma najpierw nowy okręt obrony wybrzeża typu Miecznik; zakup używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego zależy od szwedzkiej oferty - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

"Ważne informacje dla Marynarki Wojennej. Zgodnie z rekomendacjami wojska pierwszym zakupem dla marynarzy będzie okręt obrony wybrzeża Miecznik. Zakup pomostowych okrętów podwodnych uzależniamy od oferty szwedzkiej. Niezbędne są korekty w kwestii ceny i czasu realizacji" - napisał szef MON w poniedziałek na Twitterze.

Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik - zbudowanych przez polski przemysł - został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2021-35

MON od lat rozważa też nabycie używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego, które pozwoliłoby utrzymać ciągłość szkolenia załóg między wycofaniem posiadanych przez Polskę starych jednostek a zakupem nowych przewidzianych w programie Orka.

W ubiegłym roku resort informował o prowadzonych ze stroną szwedzką rozmowach w sprawie pozyskania zmodernizowanych szwedzkich okrętów podwodnych typu A17/ Södermanland. Według mediów w grę wchodziłaby dzierżawa jednostek zakończona przekazaniem okrętów Polsce na własność.

Jakub Borowski 

+6 Korweta czy fregata?
Ciekawe która koncepcja zwyciężyła w MON, korwety czy fregaty? Ja stawiam jednak na korwety - ze względów finansowych nowe fregaty są poza naszym zasięgiem. Obecne korwety które stale rosną są w zasadzie okrętami oceanicznymi, tak więc mogą spełniać w ograniczonym zakresie funkcję prezentacji bandery jak również misji zagranicznych. Zaś co do "homeland defence" to kluczową sprawą będzie wybór efektora przeciwlotniczego i przeciwrakietowego oraz sensorów. Ciekawe czy będzie klasyczna obrotowa stacja r-lok,
22 luty 2021 : 18:55 Mac | Zgłoś
+6 Korweta czy fregata? c.d.
czy anteny ścianowe. Ja zdecydowanie stawiałbym na drugą opcję - nawet jeśli będzie sporo droższa, gdyż w naszych warunkach powinniśmy kupić okręty jak najnowocześniejsze, gdyż z całą pewnością czeka je baaardzo długa służba. Niestety nie jesteśmy Japonią czy Holandią gdzie okręty są wymieniane co 20-25 lat. Zaś co do OP to niestety nie mamy zbytniego wyboru. Do tego doprowadziły wieloletnie zaniedbania i Szwedzi o tym wiedzą. Nie ma obecnie konkurencyjnej oferty na używane OP od ręki...
22 luty 2021 : 18:56 Mac | Zgłoś
-4 ALE CZŁOWIEKU OCZYM TY PISZESZ....
PRZECIEŻ ONI CHCĄ KUPIĆ ZWYKŁY PATROLOWIEC NIC WIĘCEJ.... ANI TO FREGATA ANI KORWETA. No może poza wielkością statku. I jedynie co będzie na nim namiastką korwety to armata 76mm. A jeżeli chcą kupić tylko jeden okręt. To niebedzie to nic nowego tylko odchudzony Slazak(Gawron). NO CHYBA ŻE KUPIĄ ZAGRANICĄ ALE W TO WĄTPIĘ BO BYŁBY SKANDAL ŻE PROSTEGO OKRENTU W PL NIE MOGĄ ZBUDOWAĆ I NIE RATUJĄ POLSKICH STOCZNI. Szwedzi żeby się pozbyć swoich okrentów podwodnych musieli by nowe pozyskać. ALE DO PROGRAMU BUDOWY NOWYCH OKRĘTÓW NIE MOGĄ ZNALEŹĆ CHĘTNEGO. SZWEDZI CHCIELI WYNAJĄĆ NAM A17 POD WARUNKIEM ŻE PRZYSTĄPIMY Z NIMI DO BUDOWY OKRENTU PODWODNEGO. WIĘC NA OKRENTY PODWODNE NIE MAMY CO LICZYĆ że Szwecji. Najprędzej pozyskamy okrenty podwodne typ. 210 Ula z Norwegii wyprodukowano je MIENDZY 1987 a 1992. CZYLI ZNOWU NASI PODWODNIACY DOSTANĄ 30 LETNI ZŁOM....
23 luty 2021 : 00:39 Marek Pi | Zgłoś
0 Odpowiedź
I znów masz swój POwski problem! Mianowicie , to dlaczego twoi kumple Platfusy nie zrobili tego o czym piszesz ??? Przecież ukradli Polakom miliardy !!!!!
17 marzec 2021 : 20:06 HenryHarry | Zgłoś
+3 Z wypowiedzi Blaszczaka wynika że tylko 1 okręt?
Polsce potrzebne są minimum 3 okręty a nie 1. MON kolejne raz robi zakupy wyłącznie paradne.
22 luty 2021 : 19:57 Dawid JK | Zgłoś
0 Odpowiedź
Rozsiewasz POwskie fake news'y !!!!!
17 marzec 2021 : 20:08 HenryHarry | Zgłoś
+2 Budować!
Tak, dwa promy Ro-Ro juz zwodowane w Gryfii to teraz dostawa dla MW RP.
22 luty 2021 : 22:18 Ryszard | Zgłoś
0 Odpowiedź
A po co cokolwiek kupować dla MW ??? Przecież niemiecki szpicel Donek już wszystko kupił. Zakupy odbywały się na cmentarzach i stacjach paliwowych !!!!!
17 marzec 2021 : 20:11 HenryHarry | Zgłoś
+3 Gra na czas.
Dalej robią wszystko, żeby nic nie zrobić.
23 luty 2021 : 08:27 Ben | Zgłoś
+1 Odpowiedź
Łżesz! To nie są złodzieje z PO. PIS dotrzymuje obietnic ale kasa też ma znaczenie. Platfusy ze złodziejami mniejszymi z ZSLu ukradli tylko z VATu około 262 miliardy zł. Most z Dani do Szwecji kosztował około 20 miliardów. Wystarczy sobie wyobrazić , co moglibyśmy kupić gdyby nie 8-letni złodziej !!!!!
17 marzec 2021 : 20:18 HenryHarry | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter