Bezpieczeństwo, Granice

Jedenaście jednostek patrolowych irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej zbliżyło się na niebezpiecznie bliską odległość do okrętów marynarki wojennej USA w Zatoce Perskiej - poinformowął w środę rzecznik V Floty USA. Po sygnałach ostrzegawczych irańskie patrolowce odpłynęły.

Według rzecznika jednostki irańskie zbliżały się wielokrotnie do sześciu okrętów USA, wykonując "niebezpieczne i prowokacyjne" manewry, w trakcie ćwiczeń z udziałem helikopterów dokonywanych na wodach międzynarodowych.

W pewnym momencie irańskie patrolowce znalazły się w odległości zaledwie ok. 12 metrów od kutra Straży Przybrzeżnej USA. Do incydentu doszło - jak poinformował rzecznik - w północnej części Zatoki Perskiej.

Okręty amerykańskie wielokrotnie ostrzegały Irańczyków przez radio, syrenami okrętowymi oraz aparaturą akustyczną o dużym zasięgu. Po ok. godzinie irańskie jednostki odpłynęły - głosi oświadczenie rzecznika.

Irańskie media nie wspomniały o incydencie.

W przeszłości wielokrotnie dochodziło już w Zatoce Perskiej, przez którą prowadzą strategiczne szlaki żeglugowe, do konfrontacji między siłami zbrojnymi USA i Iranu.

jm/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter