Bezpieczeństwo, Granice

Saab otrzymał zamówienie na dostawy systemu "Double Eagle Sarov", przeznaczonego do działań przeciwminowych (MCM). System zostanie dostarczony dla niszczycieli min typu "Kormoran II", budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach konsorcjum w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding. Dostawy zaplanowano na lata 2021-2022.  

Zamówienie złożył jeden z członków konsorcjum tj. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM SA), który w projekcie budowy niszczycieli min odpowiada za wytworzenie i dostawę na okręty Zintegrowanych Systemów Walki, Systemów Wojny Minowej opartych o sonary z rodziny SHL oraz Systemów Obrony Biernej. Systemy Double Eagle Sarov firmy Saab zostaną wyposażone zgodnie z wymaganiami Marynarki Wojennej RP.

Cieszę się, że nasze świetne relacje z OBR CTM SA zaowocowały tą umową, dzięki której Marynarka Wojenna RP pozyska wiodący na świecie system Saab stworzony do działań przeciwminowych” - powiedział Jyrki Kujansuu, szef Saab Polska. "Elastyczna i modułowa technologia opracowanego przez nas Systemu Zarządzania Walką "SCOT", który stał się fundamentem technologicznym Zintegrowanych Systemów Walki "Kormoranów", pozwala na integrację w jego ramach dowolnych elementów. W tym oczywiście nowo pozyskanych pojazdów podwodnych - stwierdził Marcin Wiśniewski, prezes zarządu OBR CTM SA.

System Double Eagle Sarov Saaba został opracowany do działań przeciwminowych. Zapewnia efektywność działań od rozpoznania po neutralizację min. System może być wyposażony tak, by operować zarówno jako pojazd zdalnie sterowny (ROV) przy użyciu kabloliny, jak i niezależnie jako autonomiczny pojazd podwodny (AUV), wykorzystując własny napęd zasilany z baterii.

Pierwszy z trzech okrętów projektu 258 "Kormoran II", zwodowany we wrześniu 2015, wszedł do służby w 2017 r. Jesienią ub. r. zwodowano kadłub drugiej jednostki (ORP Albatros), która obecnie jest wyposażana, natomiast trzecia (ORP Mewa), która jest obecnie budowana w dedykowanej takiej produkcji hali, umożliwiającej scalanie kadłuba ze stali niemagnetycznej, przewidziana jest do wodowania w lecie br.

Okręty typu "Kormoran II" przeznaczone są do działań bojowych prowadzonych przez polską Marynarkę Wojenną na Bałtyku, Morzu Północnym i na innych akwenach w ramach wspólnych operacji morskich NATO.

Ich główne zadania to poszukiwanie, klasyfikacja oraz identyfikacja min morskich i ich niszczenie; przeprowadzanie okrętów i statków przez rejony zagrożenia minowego, obrona przeciwminowa jednostek morskich, rozpoznawanie torów wodnych, poszukiwanie oraz zwalczanie sił i środków dywersji w rejonach portów i kotwicowisk, udział w akcjach ratowniczych. Kormoran może również stawiać miny.

Długość tych okrętów wynosi 58,5 m, szerokość - ponad 10 m, a wyporność 830 t. Załoga liczy 45 osób. Główna broń prototypowego "Kormorana" to bezzałogowe aparaty do walki minowej. Okręt jest także uzbrojony w armatę 23 mm, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm i trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom.

Wszystkie niszczyciele min będą należeć do 13. Dywizjonu Trałowców, który podlega 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Będą stacjonować w Gdyni.

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA to największa stocznia produkcyjna w Polsce. Powstaje w niej obecnie 18 kompletnie wyposażonych jednostek pływających, w tym wspomniane dwa niszczyciele min projektu 258 "Kormoran II" (ORP Albatros i ORP Mewa) oraz sześć holowników dla Marynarki Wojennej RP. Pierwszy z nich - (Bolko) został przekazany Zamawiającemu w styczniu br. Oprócz niego w bieżącym roku ma być jeszcze przekazanych 13 innych jednostek.

rel (Saab), PAP, GL

Saab Double Eagle Sarov
Saab Double Eagle Sarov
Saab Double Eagle SarovSaab Double Eagle Sarov

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter