Bezpieczeństwo, Granice

ORP Ślązak jest dowodem, że polskie stocznie mogą budować okręty - powiedział w czwartek w Gdyni szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też, że wkrótce do służby zostaną włączone kolejne niszczyciele min oraz mniejsze jednostki - śmigłowce przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych.

W czwartek w Porcie Wojennym w Gdyni, podczas obchodów 101. rocznicy odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej, po raz pierwszy została podniesiona bandera na patrolowcu ORP Ślązak.

Minister obrony narodowej mówiąc o modernizacji polskiej armii podkreślił, że "do służby wkrótce zostaną włączone kolejne niszczyciele min". "Do służby trafią także mniejsze jednostki" - zapowiedział. "W kwietniu tego roku w Świdniku (...) podpisałem kontrakt na dostarczenie do Marynarki Wojennej śmigłowców przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych" - przypomniał Błaszczak.

"Mówię nie przypadkiem o Świdniku dlatego, że my bardzo racjonalnie podchodzimy do tego, aby to wszystko, co możliwe jest do zbudowania przez polski przemysł zbrojeniowy było budowane właśnie przez polski przemysł zbrojeniowy. ORP Ślązak też jest dowodem tego, że polskie stocznie mogą budować okręty. Ten proces będzie przebiegał. Zapewniam państwa" - zadeklarował minister.

Szef MON podziękował też polskim marynarzom za ich dotychczasową służbę. "Pamiętam o waszej służbie i jestem wam wdzięczny. Jestem wam wdzięczny za to, że strzeżecie bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Jestem wam wdzięczny za to, że tak pieczołowicie dbacie o powierzony wam sprzęt" - zaznaczył.

"Polscy marynarze są znani w Sojuszu Północnoatlantyckim z waleczności, ofiarności, z zaangażowania. Udowodniliście nie jeden raz właśnie takie cechy uczestnicząc przecież w misjach. Zawsze wszyscy sojusznicy wiedzieli i wiedzą, że na polskich marynarzach można polegać, że na was zawsze można liczyć" - podkreślił Błaszczak.

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Marcin Szywała

+9 Możemy
W 101. rocznicę odtworzenia marynarki i w 18. rocznicę rozpoczęcia budowy... zaprawdę, powiadam wam, możemy budować okręty...
28 listopad 2019 : 13:57 Ob Błyszczek | Zgłoś
+5 ORP Ślązak
A czy wybudowaliśmy okręt tej klasy od czasów przedwojennych ?
29 listopad 2019 : 14:54 kd12 | Zgłoś
+8 okrety
Okręty mogą być budowane w holdingu gdańskiej stoczni remontowej w Gdańsku , w stoczni remontowej Nauta w Gdyni ( w tej stoczni pod warunkiem odbudowy wydziału kadłubowego i maszynowego) i ewentualnie w stoczni wojennej w Gdyni ( tutaj pod warunkiem zorganizowania na nowo stoczni).
Największy problem to kłopoty ze znalezieniem pracowników i to począwszy od szlifierza a na projektancie skończywszy. Drugi problem to płace stawki godzinowe powinny być zmienione
jestem przekonany, że ustalenie średniej stawki ok. 30 euro za godzinę zagwarantuje realizację
budów.
28 listopad 2019 : 14:10 amoniusz | Zgłoś
-8 Kawaleria morska
Ta wydmuszka stworzy nowy rodzaj sił zbrojnych. Kawaleria morska ! Hej Ułani, Ułani : -).
28 listopad 2019 : 16:29 Podatnik | Zgłoś
+6 Tempo...
Uczciwie trzeba przyznać, że niektóre katedry jednak budowano dłużej...
28 listopad 2019 : 17:58 Barnaba | Zgłoś
+7 Potrafimy budować...
Stwierdzenie Błaszczaka, że potrafimy budować okręty na podstawie "Ślązaka" to albo żart, albo bezczelność.
29 listopad 2019 : 12:33 DarekN | Zgłoś
+6 Korwety typu Meko 100
To ty żartujesz, powinny być następne, jest licencja i umiejętności
29 listopad 2019 : 14:56 kd12 | Zgłoś
+10 Korwety...
Nigdy nie wątpiłem w zdolności. Problemem ujawnionym podczas budowy Gawrona / Ślązaka jest FINANSOWANIE takiego programu. I za to właśnie powinni politycy być pociągnięci do odpowiedzialności. A dotyczy to wszystkich ekip po roku 2001...
29 listopad 2019 : 17:02 peperon | Zgłoś
-3 meko, daleko
Licencja może jest, co możliwości STOCZNI WOJENNEJ im. A. Macierewicza...... mam poważne wątpliwości. Już sama nazwa wskazuje, że to stocznia na czas wojny (albo stanu wojennego).
29 listopad 2019 : 17:05 maciek2 | Zgłoś
+4 osioł
Niby prześmiewca !! Polityczny komentarz, jak wiele. Na takie nie warto odpowiadać, prawda boli
29 listopad 2019 : 17:35 kd12 | Zgłoś
-3 Budowa rupieci dla Marynarki Wojennej i stracone pieniądze w błoto poszły.
ORP Ślązak jest dowodem, że polskie stocznie mogą budować okręty"To ciekawy tytuł tego artykułu. Mogą budować ale rupiecie i nic nie warty statek . To nie ma dobrego i nowoczesnego uzbrojenia nawet nie ma rakiet średniego zasięgu nawet nie ma pionowego wyrzutni rakiet . Ten statek jest kutrem a nie statkiem do wojny. Ten statek był za długo budowany i już jest przestarzały wszystko w nim jest stare. Polskie fabryki nie potrafią budować statków dla Marynarki Wojennej . Nie powimni budować Ślązaka , byle co jak Kormoran i jego drugi podobny statek do minowania . Który nam nie jest potrzebny , bo nas nie obroni . Jak budować to sprzęt nowy z rakietami pionowego starty jak fregaty rakietowe i inne . Aby nie Polskie fabryki budowały . Bo za długo to robuą , szybciej kupić zangranicą od USA , Francji czy Anglii lub Szwecji . Polskie takie statki jak Ślązak czy Kormoran nie obroni Polski to pośmiewisko dodatkowo stracone pieniądze na Modernizację Marynarki Wojennej Polski .
29 listopad 2019 : 19:54 Raf | Zgłoś
-4 Ślązak !
Po usunięciu zapraszam Cię solówke. 15 mil na południowy wschód od Bornholmu. Używamy pif-paf armat i torped.
30 listopad 2019 : 22:41 Błyskawica | Zgłoś
0 zupaki i kompoty
za to jak na takim okrecie bedzie smakowala zupa i kompot!!!!mniammmm codziennie i tak przez 30 lat:)) tylko daj kase ,daj podatniku...
06 grudzień 2019 : 11:11 wojsko do piętnastej | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter