Bezpieczeństwo, Granice

Łódź rybacka z Korei Płn. zderzyła się w poniedziałek z japońską jednostką patrolową na Morzu Japońskim; północnokoreańska łódź z 20 osobami na pokładzie tonie - poinformowały władze Japonii. Trwa akcja ratunkowa.

Jak podała japońska agencja ds. rybołówstwa, do zdarzenia doszło w godzinach porannych czasu lokalnego w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, ok. 350 km na północny wschód od półwyspu Noto (wyspa Honsiu). Według rzecznika agencji, alarmowała ona północnokoreańską łódź rybacką, że wpłynęła na japońskie wody, i nakazała jednostce opuszczenie tego obszaru.

Następnie łódź z Korei Płn. zderzyła się z jednostką japońskiej agencji, po czym zaczęła tonąć, a członkowie załogi wpadli do wody - informują japońskie władze, które prowadzą akcję ratunkową. W okolicę wysłano samolot, śmigłowiec i kolejne jednostki patrolowe.

Japońska agencja dodała, że w wypadku nie ucierpiał żaden Japończyk, a stan Koreańczyków na razie nie jest znany. Według agencji Kyodo niektórych udało się uratować.

Agencja EFE przypomina, że w ostatnich kilku latach północnokoreańskie łodzie setki razy wpływały na japońskie wody. Ponadto japońska straż przybrzeżna ratowała już wielu koreańskich rybaków; wielu też zginęło na morzu. Sądzi się - pisze EFE - że rybacy z Korei Płn. zapuszczają się na wody daleko od swojego wybrzeża, by zdobyć żywność, której w kraju brakuje lub by zrealizować wyznaczane przez państwo kwoty połowów.

ulb/ ap/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter