Bezpieczeństwo, Granice

Saperzy wydobyli w Świnoujściu we wtorek jeden z dwóch niewybuchów. Na torze wodnym Szczecin-Świnoujście na czas akcji wstrzymano ruch statków.

Jeden z dwóch zaplanowanych do wyciągnięcia niewybuchów został już podjęty - powiedział PAP rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, jednostka, która podjęła pierwszy niewybuch zbliża się do drugiego. Po tym, jak drugi z niewybuchów zostanie podjęty jednostka wyjdzie ze świnoujskiego portu i po południu na poligonie morskim niewybuchy zostaną zneutralizowane – kontynuował Lewandowski. Z informacji rzecznika 8. Flotylli wynika, że akcja przebiega zgodnie z planem.

Do akcji zaangażowana została załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Ze strony wojska bierze w niej udział kilkudziesięciu żołnierzy.

Na czas wydobycia oraz transportu obiektów poza główki portu w Świnoujściu obowiązują określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym Szczecin-Świnoujście oraz Zatoce Pomorskiej.

W godz. 5-11.30 wstrzymany został ruch dla statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Od 6.30 do 11 zakaz obowiązuje statki wychodzące z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 10–11.30 (z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze, odcumowujących do godz. 10.30).

Utrudnienia odczuwają także mieszkańcy Świnoujścia i osoby chcące przeprawić się promami miejskimi. Ostatnie promy z ogólnodostępnej przeprawy "Centrum" odpłynęły o godz. 9.20, przeprawa ma być wznowiona ok. godz. 11. Ostatnie promy z przeprawy dla mieszkańców miasta ("Warszów") odpłyną o godz. 10.40 – ich ponowne uruchomienie zaplanowano na 11.20.

Ewakuowane miały zostać osoby przebywające w strefie bezwzględnej – 200 m od środka toru wodnego. Przygotowano dla nich miejsca w siedzibie OSP Świnoujście Karsibór.

Usunięte i zneutralizowane na poligonie morskim na Zatoce Pomorskiej mają być dwa obiekty: brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV, którą znaleziono blisko środka Zalewu Szczecińskiego oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII, znajdująca się w okolicy basenu Mulnik. Zawierają w sobie łącznie blisko 500 kg materiału wybuchowego.

autor: Kacper Reszczyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter