Bezpieczeństwo, Granice

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział w niedzielę, że w najbliższych dniach na forum ONZ zaprezentuje plan współpracy państw regionu w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa w ważnym dla eksportu ropy regionie Zatoki Perskiej.  

"Za pomocą inicjatywą +Koalicja nadziei+ chcemy zaprezentować w ONZ plan pokojowy dla Zatoki Perskiej, cieśniny Ormuz i Morza Arabskiego" - oświadczył irański przywódca w transmitowanym na żywo przemówieniu, wygłoszonym na otwarcie defilady wojskowej w Teheranie z okazji obchodzonego w kraju Tygodnia Świętej Obrony.

Iran chce w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo żeglugi w Zatoce Perskiej z pomocą państw regionu i bez ingerencji krajów z zewnątrz.

"Ingerencje z zewnątrz są problematyczne i niebezpieczne" dla bezpieczeństwa regionu i przemysłu naftowego - podkreślił Rowhani, oceniając, że sprawa wymaga lokalnego uregulowania.

W tym celu - zapewnił - Iran gotów jest rozwiązać kwestie sporne z pozostałymi krajami Zatoki i wyciąga do nich "dłoń w geście przyjaźni i braterstwa".

Powiedział również, że Iran nikomu nie pozwoli na naruszanie jego granic.

Rowhani zapowiedział, że uda się na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku; jego wystąpienie zaplanowane jest na środę.

Na Zatoce Perskiej, a zwłaszcza cieśninie Ormuz, skupiała się w ostatnich miesiącach uwaga społeczności międzynarodowej z powodu konfliktu między Iranem i USA.

Prezydent USA Donald Trump wznowił sankcje mające zablokować eksport irańskiej ropy, który dla Teheranu stanowi główne źródło dochodów, a także ogłosił wzmocnienie wojskowej obecności USA w regionie i stworzenie tam międzynarodowej koalicji mającej gwarantować bezpieczeństwo żeglugi, m.in. tankowców.

Waszyngton obwinia Iran za serię ataków na infrastrukturę naftową w regionie. Strona irańska zaprzecza. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter