Bezpieczeństwo, Granice

Iran uwolni siedmiu z 23 członków załogi pływającego pod brytyjską banderą, szwedzkiego produktowca-chemikaliowca  ze względów humanitarnych; będą oni mogli wkrótce opuścić Iran - oświadczył rzecznik MSZ w Teheranie Abbas Musawi, cytowany przez irańską telewizję państwową. 

Siedmiu załogantów pochodzących z Indii, Rosji i Łotwy zostało wskazanych przez kapitana statku - przekazał rzecznik resortu dyplomacji. Nie odniósł się do kwestii uwolnienia samego tankowca.

Do bezprawnego przejęcia Stena Impero przez irańską Gwardię Rewolucyjną doszło 19 lipca w pobliżu cieśniny Ormuz, strategicznej dla morskiego transportu ropy naftowej w regionie. Iran twierdzi, że statek zderzył się z łodzią rybacką, a następnie zignorował jej wezwania pomocy.

Zarówno sam statek, jak i jego 23-osobowa załoga - złożona z obywateli Indii, Rosji, Łotwy i Filipin - przetrzymywano od czasu incydentu w Iranie. Władze w Teheranie mówiły wówczas, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Incydent ze Stena Impero dodatkowo spotęgował napięcie na linii Teheran-Londyn i był komentowany jako odwet Iranu za decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami, że statek ten próbuje dostarczyć irańską ropę naftową do Syrii. Stanowiłoby to naruszenie sankcji UE nałożonych na Syrię. Iran odrzuca te oskarżenia.

W połowie sierpnia władze Gibraltaru uwolniły Grace 1 po otrzymaniu pisemnego zapewnienia od władz w Teheranie, że ropa z tankowca nie zostanie dostarczona do Syrii. Jednostka, już pod zmienioną nazwą Adrian Darya-1, skierowała się następnie na Morze Śródziemne. Monitorujący ruch statków portal Refinitiv podał, że we wtorek tankowiec wyłączył swój transponder na Morzu Śródziemnym na zachód od wybrzeży Syrii.  

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter