Bezpieczeństwo, Granice

Niemcy, Wielka Brytania i Francja wydały w czwartek wspólne oświadczenie, w którym wyraziły zaniepokojenie napięciami na Morzu Południowochińskim. W środę amerykański niszczyciel przepłynął w pobliżu wysp na tym morzu, do których prawa roszczą sobie Chiny.  

Sytuacja "może doprowadzić do braku bezpieczeństwa i stabilności w regionie" - podkreśliły trzy kraje europejskie w oświadczeniu wydanym przez MSZ Wielkiej Brytanii.

Niszczyciel rakietowy amerykańskiej marynarki wojennej Wayne E. Meyer przepłynął w odległości 12 mil morskich (22 km) od raf Fiery Cross i Mischief. Operacja może nasilić napięcia między Waszyngtonem a Pekinem, które już toczą wojnę handlową i spierają się w kwestii Tajwanu.

Jak wyjaśniła rzeczniczka stacjonującej w Japonii amerykańskiej VII Floty kmdr Reann Mommsen, celem operacji było "zmierzenie się z nadmiernymi roszczeniami morskimi i utrzymanie dostępu do szlaków morskich zgodnie z prawem międzynarodowym".

Chiny uważają prawie całe Morze Południowochińskie za swoje własne terytorium, jednak roszczenia do poszczególnych jego obszarów zgłasza kilka innych państw regionu. Zdaniem Waszyngtonu Pekin militaryzuje morze i może chcieć ograniczać swobodę żeglugi. 

+1 amerykańska szczujnia
po morzu popływał sobie amerykański niszczyciel rakietowy - cholera wie po co... ale to Chiny "militaryzują"
30 sierpień 2019 : 08:07 Borys II | Zgłoś
+1 kolejne ekspeckie komentarze
Proponuję najpierw sprawdzić ile w tym rejonie Chińczycy utrzymują okrętów. Od dłuższego czasu w rejonie tym jest pełno incydentów z udziłąem Chińskiej marynarki oraz państw takich jak Wietnam i Filipiny.
30 sierpień 2019 : 10:25 ja | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter